Защо е по-добре да не ядете прясно изпечен хляб особено ако имате заболявания на стомашно-чревния тракт? Отговор на този въпрос дава руския лекар и диетолог д-р Мария Черняева.
Още: Дефицитът на този витамин вдига лошия холестерол
Още: Лекар: Този любим плод регулира кръвната захар
Кой не трябва да яде пресен хляб?
Вкусният и ароматен прясно изпечен хляб се различава по структура и състав от по-стария продукт. На първо място, има по-висока киселинност. Ако има нарушения във функционирането на стомашно-чревния тракт, такава храна може да влоши съществуващите хронични заболявания. С течение на времето киселинността и другите свойства на хляба се променят. Достатъчно е да изчакате осем часа или дори по-добре един ден и печенето ще стане по-малко вреден за тялото.
„При заболявания на стомашно-чревния тракт (язва, гастрит, колит) е по-добре да ядете хляб, изпечен преди осем часа, или вчерашен хляб - за предотвратяване на обостряне на хронични заболявания като гастрит, пептична язва “, споделя специалистът.
Д-р Мария Черняева казва още: "Вчерашният хляб или дори крекерът е по-полезен за стомаха от пресен, мек и приятно миришещ хляб".
Още: Тези 4 навика ще укрепят имунната ви система и ще ви защитят през зимата
Още: Лекар: Яжте ги всеки ден, тези ядки балансират нивата на кръвната захар
Лекар: Яжте хляба с това, за да е полезен за здравето ви
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Пийте го всеки ден - този чай чисти съдовете от холестерола
Още: Лекар: Кои са "най-забранените храни" при високо кръвно?
Тя отбелязва, че жаждата за прясно печени продукти е подобна на пристрастяване, което развива желание да се консумира твърде много от този вкусен продукт.
"Искаме да ядем повече пресен мек хляб заради вкусовите усещания. Това е като пристрастяването към сладкото“, казва специалистът.
Диетологът добавя още, че опасностите от пресния хляб са следните:
Още: Стевия: Как влияе на кръвната захар - ползи и противопоказания за здравето
Още: Хормонален корем - симптом на тези заболявания
- Натоварване на стомаха. Процесът на приготвяне на хляб с мая не приключва в момента, в който златистокафявият хляб излезе от фурната. В горещия продукт процесът на ферментация продължава. При попадането му в храносмилателния тракт, той повишава киселинността на стомаха, дразни лигавицата и понякога я наранява. Това провокира развитието на гастрит.
- Ферментация в стомашно-чревния тракт. Пресните печени продукти в червата задействат процеса на образуване на газ (благодарение на дрождите в маята). Полезните микроорганизми се унищожават. В червата се активират вредни бактерии. Появяват се болка и тежест в корема. Метеоризмът също е неизбежен. Човек може да развие различни стомашно-чревни заболявания.
- Натоварване на панкреаса. Мекото хлебче бързо става на бучки. Последните често запушват стомашно-чревния тракт. Те имат затруднено движение през храносмилателния тракт и изискват повишено производство на ензими. Това води до повишен стрес както върху стомаха, така и върху панкреаса.
- Влошаване на стомашно-чревния тракт. Хлебните фабрики често заменят живата мая с термофилна мая. Това са синтетични продукти, които по време на процеса на ферментация могат да повлияят негативно на тялото. Термофилните дрожди могат да предизвикат образуването на камъни в жлъчката, бъбреците и да провокират развитието на стомашно-чревни заболявания.
"Прекомерната консумация на пресен хляб може да доведе до бързо напълняване. Размерът на талията започва да се увеличава, коремът се издува, а в коремната област се образуват твърди мастни натрупвания. И отново дрождите в маята са виновни за това", казва специалистът.
Лекар: Отказът от хляб води до този дефицит
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!