Кръвните съсиреци, които се образуват по стените на кръвоносните съдове, представляват опасност за живота и здравето.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
„Хората, които ядат тази подправка, живеят без кръвни съсиреци до дълбока старост: няма съсиреци дори в дълбоките вени - и кръвта не се сгъстява“, каза д-р Дебора Лий. Тя препоръчва да включите в диетата си канела, която съдържа кумарини, естествени вещества с антикоагулантни свойства. Има 2 вида канела - цейлонска и китайска (касия). Цейлонската канела съдържа по-малко кумарин и действа по-меко на организма.
Канела за предпазване от кръвни съсиреци
„Канелата от касия съдържа по-големи количества кумарини. Максималното безопасно дневно количество такава канела е 8 mg на ден за възрастен с тегло 81 kg. Количеството касия, съдържащо се в 1 чаена лъжичка, варира от 7 до 18 mg, в зависимост от силата на самата канела. Важно е да не се прекалява с нея“, предупреждава лекарят.
По колко ябълки на ден намаляват риска от кръвни съсиреци?
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Според д-р Лий всяка канела помага за намаляване на риска от съсирване на кръвта и разтваря кръвни съсиреци, но преди да започнете да я използвате, трябва да се консултирате със специалист. Кумаринът може да взаимодейства с различни лекарства за разреждане на кръвта и едновременната им употреба може да бъде противопоказана.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
„Ако имате някакви хронични здравословни проблеми или приемате редовно лекарства, консултирайте се с вашия лекар, преди да започнете да приемате тази подправка“, добавя лекарят.
Други ползи от канелата
Канелата е богата на калий, манган, желязо, мед, селен и цинк, витамини от група А, В1, В2, В9, С, Е, К. Антиоксидантният полифенол МНСР действа върху инсулиновите рецептори и намалява нивата на кръвната захар, затова се препоръчват да се яде от пациенти с диабет тип 2.
"Медицински изследвания показват, че употребата на този вид има положителен ефект върху функционирането на всички жизненоважни системи на тялото. Канелата повишава общия тонус, укрепва имунитета, помага за концентрацията, подобрява зрителната памет, има противовъзпалителни и кръвоспиращи свойства", казва лекарят.
"Лечебната смес от канела и мед е едно от най-ефективните и вкусни средства за лечение на настинка. Канелата умножава ползите от меда - антибактериалните свойства на тези два природни компонента повишават жизнените функции, активират метаболитните процеси и помагат в борбата с вирусите. Смесете една четвърт чаена лъжичка канела и една супена лъжица натурален мед, вземете сместа три пъти на ден по време на настинка или за предотвратяване на ARVI. Противопоказание за лечение на канела с мед е повишената температура. Кумаринът, който се съдържа в канелата, може да причини главоболие. Също така канелата не може да се използва от хора, страдащи от високо кръвно налягане и сърдечно-съдови заболявания. Подправката може да предизвиква учестен пулс", казва лекарят.
Лекар: Този зеленчук предпазва от кръвни съсиреци
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!