Високото кръвно, известно още като хипертония, често може да се разпознае по главоболие, шум в ушите и тежест в тила. Но такива симптоми може да не се появят дори и ако човек е близо до хипертонична криза. Руският лекар д-р Мария Гаврилова разкри кой е най-необичайният симптом на това състояние.
Най-необичайният симптом на високо кръвно
"Освен това има хора, които се чувстват весели в моменти, когато кръвното им се покачва. Приповдигнатото настроение може да бъде много опасен симптом на хипертония", предупреждава д-р Мария Гаврилова. Според нея налягането от 120/80 до 130/80 вече се счита за повишено.
Кардиолог: Това е най-опасният симптом на високо кръвно след 45 години
"Ако налягането „скача“ около нормалните стойности, след което пада точно под контролната мярка, ацслед това се повишава, трябва да се вземат определени мерки. Например, променете диетата си:, казва лекарят.
Диетата на хипертоник се основава на зеленчуци, плодове и зърнени храни, нискомаслени млечни продукти, риба и постно месо. Необходимо е да се изключи всичко тежко, пържено и солено. Също така е необходимо да нормализирате съня, да започнете да практикувате аеробни упражнения (бягане, плуване, танци) и да избягвате продължителен стрес, съветва специалистът.
За навременно откриване на симптомите на заболяването се препоръчва на хората над 40-годишна възраст, както и на всички, които страдат от хронични сърдечни заболявания, да измерват кръвното си налягане ежедневно, поне веднъж на ден. Това трябва да се прави по едно и също време на деня, в спокойно състояние. След физически, емоционален стрес, пушене и пиене на кафе трябва да мине поне половин час. В студения сезон, преди да измерите налягането, трябва да останете 10 минути в топла стая.
По препоръка на Европейското дружество по артериална хипертония при посещение на лекар кръвното трябва да се измерва три пъти с интервал от 1-2 минути. Това помага да се идентифицира скрития ход на заболяването или да се определи „хипертония на бяла престилка“ - необосновано повишаване на налягането в болнична обстановка.
Кога е необходимо да се измерва кръвното налягане?
При следните оплаквания и симптоми:
- Редовно главоболие
- Внезапно сърцебиене в спокойно състояние (при липса на физическа активност, стрес и негативни мисли).
- Продължителна аритмия (нарушение на сърдечния ритъм).
- Диспнея.
- Дълготрайна болка в гърдите (особено отпред зад гръдната кост), която се влошава при физическо натоварване.
- Шум в ушите и главата, особено в комбинация с усещане за болка в ушите.
- Паническата атака е състояние на необяснима паника без видима причина, често придружено от аритмия, учестен пулс, усещане за топлина, втрисане или техните редуващи се промени, което може да е признак на хипертонична криза.
- Комбинация от някой от тези симптоми със замайване или кървене от носа.
Чао на високото кръвно - тези елементарни трикове вършат чудеса
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!