Ябълковият оцет се превърна в популярно домашно лекарство за много състояния. Сред предполагаемите му приложения е способността за разтваряне или предотвратяване на камъни в бъбреците.
Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни
Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно
Голяма част от доказателствата в подкрепа на употребата на оцет за лечение на камъни в бъбреците са анекдотични. Въпреки че там няма много изследвания, хората все още го смятат за обещаваща естествена възможност за лечение.
Смята се, че използването на суров, органичен, нефилтриран оцет води до най-добри резултати. Продължете да четете, за да научите повече за неговите лечебни сили.
Какво представляват камъните в бъбреците?
Още: Здравен съвет за деня, 22 януари: Лекар: Тези 4 храни са задължителни за отслабване
Камъните в бъбреците са твърди маси от кристализирани минерали и соли, които се образуват в бъбреците и по протежение на пикочните пътища. Бъбречните камъни възникват в резултат на натрупване на тези минерали в урината ви, особено когато урината ви е концентрирана. Те варират по размер и често са доста болезнени.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Комбо-тест за грип, RSV и COVID-19: Кога и как да го направите?
Камъните в бъбреците могат да причинят гадене, треска и болезнено уриниране. Те са доста често срещани, особено ако сте ги имали преди или ако са част от семейството ви.
Как може да помогне ябълковият оцет?
Някои хора препоръчват използването на оцет като естествен начин за лечение на камъни в бъбреците. Смята се, че оцетната киселина, открита в оцет, омекотява, разгражда и разтваря камъните в бъбреците. Камъните в бъбреците могат да бъдат намалени по размер, така че да можете лесно да ги отделите с урината си.
Твърди се, че оцет алкализира кръвта и урината, като същевременно увеличава стомашните киселини. Това помага да се предотврати образуването на нови камъни и подобрява храносмилането.
Още: Билка номер 1 при лошо кръвообръщение
Още: Кардиолог: Всички правят тази грешка - как правилно да измерите пулса си
оцет може дори да помогне за намаляване на болката и възпалението от камъни в бъбреците. Помага да се освободи тялото от токсините и излишните минерали, които могат да доведат до камъни в бъбреците. Според някои оцет действа прочистващо на бъбреците и черния дроб.
Какво казва изследването?
Голяма част от доказателствата в подкрепа на употребата на оцет при лечение на камъни в бъбреците са анекдотични. Липсват солидни научни изследвания, изследващи директния ефект на оцет върху камъните в бъбреците. Въпреки това оцет все още показва потенциал за лечение на камъни в бъбреците.
Например оцет съдържа следи от калий, за който е доказано, че предотвратява образуването на камъни в бъбреците. Изследване от 2016 г. установи, че по-високите нива на прием на калий в храната са силно свързани с предотвратяването на камъни в бъбреците.
Кардиолог: Яжте това, за да отпушите артериите и ще имате здраво сърце до 90 години
Важно е обаче да не приемате твърде много оцет, тъй като това може да доведе до загуба на калий. Необходими са допълнителни изследвания за изследване на директния ефект на калия в оцет за предотвратяване на камъни в бъбреците.
Проучване на Trusted Source от 2017 г. разглежда ефекта от различните хранителни навици върху камъните в бъбреците. Установено е, че ферментиралият оцет има положителен ефект върху предотвратяването на камъни. Доказано е, че е значително свързан с по-малък риск от образуване на камъни в бъбреците. Установено е, че чаят и бобовите растения имат същия ефект. Необходими са повече изследвания, за да се определи директният ефект на оцета върху камъните в бъбреците.
Според проучване върху животни от 2014 г. оцет има защитен ефект срещу окислително увреждане на бъбреците и повишава антиоксидантните ензими. Доказано е също, че понижава нивата на холестерола. Това може да бъде полезно за предотвратяване на камъни в бъбреците, тъй като по-високото телесно тегло е свързано с образуването на камъни в бъбреците. По-вероятно е да имате по-висок холестерол, ако сте с наднормено тегло.
Как да приемате ябълков оцет
Можете да пиете оцет, ако имате камъни в бъбреците. Може да се приема редовно и като превантивна мярка.
Винаги пийте разреден оцет. Неразреден оцет може да увреди зъбния емайл и да изгори гърлото ви. Изплакнете обилно устата си след консумация.
Има няколко варианта за приемане на оцет.
Най-лесният начин за приемане е да добавите 1-2 супени лъжици към чаша вода. Опитайте да добавите 1 супена лъжица суров мед, ако искате да го направите по-сладък.
Смята се, че добавянето на лимонов сок към оцет може да засили положителните му ефекти върху здравето. Това е така, защото лимоновият сок също съдържа цитрат, който помага за по-нататъшно понижаване на нивата на киселинност в урината. Цитратът също така може да помогне за предотвратяване на образуването на нови камъни и увеличаването на съществуващите камъни. Добавете 2 унции лимонов сок към оцет водата.
За това, което се нарича мощно домашно лекарство за камъни в бъбреците, комбинирайте:
- 1-2 супени лъжици оцет
- 2 унции лимонов сок
- 2 унции зехтин
- Изпийте тази смес, последвана от чаша вода.
Друг вариант е да смесите 1/2 чаена лъжичка сода за хляб и 2 супени лъжици оцет в чаша топла или хладка вода. Натриевият бикарбонат е активната съставка в содата за хляб. Може да помогне за алкализиране на тялото ви и да направи урината ви по-малко кисела. Смята се, че това помага да се отървете от камъните в бъбреците и да предотврати повторното им появяване.
Можете да добавите оцет към вашите ястия, като го включите като съставка в множество домашно приготвени продукти, включително:
- дресинги за салати
- сосове или кетчуп
- маринати
- майонеза
- винегрет
- смутита
Съвети за превенция
Има диетични практики, които могат да помогнат за предотвратяване на камъни в бъбреците. Ето някои насоки и препоръки:
- Намалете приема на сол.
- Ограничете приема на захар.
- Пийте поне 64 унции вода дневно.
- Избягвайте преработените храни.
- Ограничете киселинните храни.
- Увеличете приема на калций с ниско съдържание на мазнини