Холестеролът не се отлага върху гладките, здрави стени на кръвоносните съдове. Плаки и кръвни съсирецисе придържат към разядената отпусната тъкан. И това, което прави тъканта такава, е една токсична аминокиселина. Тя е абсолютно необходима за нас в нормални количества, но е критично опасна, когато присъства във високи нива в тялото ни, съобщава руският лекар д-р Зухра Павлова.
Аминокиселината, която пречи за сваляне на холестерола
„При плаки и кръвни съсиреци, ако този показател е повишен в кръвта, безполезно е да се борим с холестерола и тромбозата”, казва доктор Павлова.
Експертът допълва, че кръвният тест за хомоцистеин е изключително важен за всеки. Хомоцистеинът осигурява еластичността на кръвоносните съдове, но веднага при натрупването на големи количества от него, той започва да влияе негативно на кръвоносните съдове и в същото време повишава съсирването на кръвта.
Как гладуването влияе на холестерола
"Високият хомоцистеин увеличава комбинираната тромбоза на вените и артериите с 15 пъти - това е колосална цифра", допълва още експертът. Превишаването на нормата му също заплашва от атеросклероза, коронарна болест на сърцето, остеопороза и Алцхаймер.
Обикновено този показател се увеличава с възрастта, тъй като бъбреците не се справят добре с функцията си за филтриране.
"Но ситуацията не е безнадеждна. Нивата на хомоцистеин се понижават лесно. За да направите това, е необходимо тялото да получава витамини, които го неутрализират - фолиева киселина, В6 и В12. Много от тях се съдържат в спанак, броколи, черен дроб, мазна риба и други храни", казва лекарят.
Лекар: Как магнезият влияе на холестерола?
Освен това д-р Павлова препоръчва да намалите консумацията на кафе - повече от 5 чаши на ден отмиват витамините от група В, ограничете се до 1-3 чаши кафе на ден, понякога го заменяйте с чаша зелен чай.
“Противно на общоприетото схващане, лекарите смятат, че не високият холестерол, а високият хомоцистеин е основният виновник за атеросклерозата, инсултите и инфарктите. При пациенти, претърпели инфаркт на миокарда, концентрациите на хомоцистеин са по-високи, отколкото при тези, които са го избягвали, концентрацията му се увеличава с всеки инфаркт”, казва още специалистът.
Лекар: НЕ яжте това, ако имате висок холестерол
Хомоцистеинът е междинен продукт от метаболизма на протеиногенните аминокиселини метионин и цистеин. Той не влиза в тялото с храната, а се образува от метионин по време на реакции, необходими за нормалното функциониране на тялото ни.
Полученият хомоцистеин може да се преобразува обратно в метионин или в друга важна аминокиселина цистеин. Тези реакции възникват благодарение на ензимите, за адекватното функциониране на които са необходими витамини B6, B12, както и фолиева киселина.
Така метионинът, хомоцистеинът, цистеинът, някои ензими, както и витамините B6, B12 и фолиевата киселина са участници в същия процес. Промените във функционирането на тези компоненти могат да доведат до повишаване на хомоцистеина.
Как цитрусовите плодове влияят на холестерола?
Кога нивата на хомоцистеин се повишават?
Хиперхомоцистеинемията е повишено ниво на хомоцистеин в кръвта: над 15 µmol/l. Случва се най-често заради:
Ензимно разрушаване. Нивата на хомоцистеин се повишават, защото ензимите не могат да го превърнат в други аминокиселини. Такива нарушения са редки, но могат да доведат до сериозни усложнения. Например, дефект в ензима цистатионин бета синтаза води до промени в лещата, проблеми с интелекта и ранно развитие на атеросклероза.
Липсата на витамини. Ако тялото няма достатъчно витамини B6, B9 и B12, тогава дори ензимите с нормална активност няма да могат да работят правилно. Причината за недостиг на витамини може да бъде проблеми с чревната функция, алкохолизъм, чернодробно заболяване и недостатъчен прием на витамини от храната.
Лекар: Това е най-доброто месо за холестерола
Бъбречна дисфункция. Точният механизъм е неизвестен, но може да е свързан с нарушена екскреция на хомоцистеин.
"Смята се, че честата консумация на кафе повишава нивата на хомоцистеин. Изследванията обаче не дават ясен резултат. Учени от Сао Пауло установиха, че хората, които консумират 1-3 чаши филтърно кафе на ден, имат по-ниски нива на хомоцистеин от тези, които пият по-малко от една чаша. Те предполагат, че кафеената киселина може да намали броя на молекулите, които увреждат вътрешния слой на съдовата стена", казва лекарят.
Друго проучване показва, че хората, които консумират средно по 4 чаши кафе на ден, имат по-ниски нива на хомоцистеин след спиране на кафето в продължение на три седмици.
Лекар: Пийте го всеки ден, този чай сваля холестерола и захарта
Важно: Тази статия е с информативна цел. Тя не представлява медицински съвет.