При някои заболявания трябва да се ограничи консумацията на плодове и зеленчуци, казва диетологът Елена Соломатина.
Кой трябва да ограничи консумацията на плодове и зеленчуци?
Д-р Соломатина отбелязва, че обикновено се препоръчва да се ядат около половин килограм зеленчуци и плодове на ден. Въпреки това тя призова по време на обостряне на заболявания на стомашно-чревния тракт (GIT) пациентите да се въздържат от консумацията на плодове. „В случая задължително изключете гроздето, бананите и райската ябълка от диетата. Те също се премахват от диетата, ако сте склонни към наднормено тегло или проблеми със захарта“, казва д-р Соломатина.
Съвет от лекар: Хората над 60 години трябва да ядат тези плодове няколко пъти седмично
Специалистът обяснява, че плодовете могат да бъдат опасни поради съдържащите се в тях голямо количество органични киселини, които при попадане в червата могат да влошат протичането на хронични и остри форми на стомашно-чревни заболявания. Освен това според нея фруктозата провокира апетита и причинява наднормено тегло.
Д-р Соломатина добавя, че зеленчуците също не могат да се нарекат абсолютно безопасни. Тя уточнява, че съдържащите се в тях фибри действат като четка в тялото. Това е полезно за здрав човек, но ако тъканите в червата са възпалени, това само ще влоши състоянието на пациента, отбелязва диетологът.
Ползи от плодовете и зеленчуците
Зеленчуците и плодовете трябва да са в основата на здравословното хранене - това мнение обединява диетолозите от цял свят. В допълнение към витамините и минералите, зеленчуците и плодовете са източник на диетични фибри, които са толкова необходими за нашето здраве.
Основните полезни свойства на фибрите:
- забавят усвояването на глюкозата и осигурява усещане за ситост;
- служат за храна на нашата чревна микрофлора;
- предотвратяват запек чрез увеличаване на обема на изпражненията и нормализиране на чревната подвижност;
- нормализират нивата на холестерола и LDL (липопротеините с ниска плътност са основните носители на холестерола);
- предотвратяват развитието на рак на червата.
Препоръчителният дневен прием на фибри е 25 гр за жени и 38 гр за мъже, за да се избегнат проблеми с храносмилането, чревната микрофлора, отстраняването на токсини и тежки метали. Пресните зеленчуци съдържат 2–5% фибри.
Зеленчуци с най-много фибри: зелен грах, брюкселско зеле, броколи, аспержи, моркови. Плодовете съдържат 3–7%. Най-много фибри съдържат малините и къпините. Най-много фибри съдържат следните плодове: праскови, круши и ябълки.
СЗО препоръчва да се консумират поне 400-500 грама плодове и зеленчуци без скорбяла на ден. Сред плодовете лидери по съдържание на полезни вещества са ябълките, кивито и портокалите. Плодовете с високо съдържание на фибри имат особено благоприятен ефект върху всички функции на организма.
"Плодовете, съдържащи много фруктоза, могат да натрупат излишни килограми. Бананите, гроздето и пъпешите се считат за „опасни“ за вашата фигура. При отслабен имунитет особено полезни са портокалът, папаята, кивито и дюлята, благодарение на рекордното си съдържание на витамин С. По отношение на зеленчуците световните изследователи са определили 7 от най-полезните, като включват броколи, моркови, патладжан, тиквички, чесън , цвекло и зеле. Те са богати на витамини С и А, антиоксиданти, фолиева киселина и калций. Те също така стимулират червата, полезни са при сърдечно-съдови заболявания и помагат за предотвратяване на затлъстяването", казва още лекарят.
Преди или след хранене: Кога трябва да ядете плодове
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!