Магнезият е минерал, който се среща в организма и може да се набавя чрез консумацията на различни храни и напитки. Той участва в над 300 ензимни процеса, който регулират различни биохимични реакции в тялото. Магнезият е нужен за производството на енергия и регулирането на гликозата. Той има ефект и върху структурното развитие на костите и е необходим за синтеза на ДНК, РНК и антиоксиданта глутатион.
Още: Лекар: Кои са "най-забранените храни" при високо кръвно?
Още: Стевия: Как влияе на кръвната захар - ползи и противопоказания за здравето
Магнезият има важна роля и в активния транспорт на калциеви и калиеви йони през клетъчните мембрани. Този процес е важен за проводимостта на нервните импулси, мускулната контракция и нормалния сърдечен ритъм.
Как да разберете, че страдате от дефицит на магнезий ?
1. Проблеми с костите
Има най-различни фактори, които могат да доведат до остеопороза – естествените процеси на стареене, липсата на упражнения и небалансиран хранителен прием на витамин D и K.
Още: Хормонален корем - симптом на тези заболявания
Още: Кардиолог: При висок холестерол - пуешкото или пилешкото месо е по-полезно
Каква е опасността от излишния магнезий?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Първи симптом на рак на белите дробове, за който пациентите не предполагат
Още: Съвет от кардиолог: Този прост сутрешен навик е ключът към здравото сърце
2. Високо кръвно налягане
Недостатъчното количество магнезий в организма може да доведе до повишено кръвно налягане и съответно повишава риска от развитие на сърдечно-съдови болести. Магнезиевите добавки могат да понижат кръвното, особено при по-възрастните мъже и жени.
3. Неравномерен сърдечен ритъм
Още: Учени: Тази напитка намалява мазнините в тялото
Още: Признаци, че черният ви дроб се нуждае от детоксикация: Ето как да ги разпознаете
Аритмията може да увеличи риска от инсулт или сърдечна недостатъчност. Дефицитът на магнезий може да влоши аритмията, а тя всъщност може да се е получила заради дефицит на този минерал.
4. Гадене и повръщане
Хората, които имат недостатъчно количество магнезиев дефицит, може да страдат от симптоми като гадене, повръщане или загуба на апетит. Може да си добавите нужното количество магнезий с добавки или като консумирате храни, които са богати на минерала. Важното е обаче, преди да предприемете каквито и да е било мерки, да се консултирате с лекар.
5. Постоянна умора и слабост
При хипомагнезиемия на организма му липсва основно хранително вещество. Това може да накара човек да се чувства слаб и уморен, особено в ранните етапи на магнезиев дефицит. Магнезият е важен и за метаболизма, когато храната се превръща в енергия. Когато страдате от дефицит на магнезий, метаболизмът се забавя, нарушава се обмяната на вещества и затова и човек се чувства слаб и уморен.
Магнезий: Как влияе на кръвната захар
6. Мускулни спазми
Магнезият помага за контрол на мускулните контракции и когато няма достатъчно количество в организма, е възможно мускулите да се движат затруднено, което да доведе до неволни мускулни контракции и спазми.
Кои храни са богати на магнезий ?
Черен шоколад – в 28гр. шоколад има цели 65мг. магнезий;
Авокадо – в едно средно голямо авокадо се съдържат 58мг. магнезий;
Банани – те са изключително богати на калий, но в един средно голям банан има и около 37мг. магнезий;
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.