Кръвните съсиреци могат да бъдат животозастрашаващи, ако запушат вени или артерии, нарушавайки притока на кръв и кислород към тях.
Руският кардиолог д-р Олег Варфоломеев споделя, че дълбоката венозна тромбоза (ДВТ) е много сериозно заболяване. В случая съсиреците циркулират през венозното легло. В резултат на това подобните на гел бучки могат да преминат през кръвния поток и да се заклещят, блокирайки кръвния поток. Това може да доведе до фатални последици.
Кардиологът препоръчва да се обърне внимание на следните тревожни сигнали:
- силна болка в краката
- подуване на краката
- промяна на цвета на краката
Кръвни съсиреци - класически симптоми
Според д-р Варфоломеев класическият симптом на това заболяване е болката в прасеца, която можете да почувствате, когато се опитате да се изправите на пръсти.
Ако тромбът напълно блокира вената, тогава може да се получи доста значително подуване на глезена и долния крак. Лекарят добавя още, че в по-„екстремни“ случаи може да се подуе целият крак и дори да посинее. Веднага след като забележите тези симптоми, трябва да се подложите на медицински преглед.
Лекар: Сладкото от този плод топи кръвни съсиреци - яжте по 6 лъжички от него
Тъй като дълбоката венозна тромбоза може да се увеличи и рискът от отделяне на кръвен съсирек и достигането му до белите дробове, потенциално това състояние е смъртоносно, предупреждава д-р Варфоломеев.
Причини за венозна тромбоза
Образуването на тромб може да възникне по една от следните причини:
- Нараняване - увреждането на стената на кръвоносния съд може да стесни лумена на вената, провокирайки появата на съсирек.
- Увреждане на кръвоносните съдове по време на операция с последващо образуване на твърд кръвен съсирек във вената.
- Заседнал начин на живот, забавяне на кръвния поток на фона на продължително седене (по време на шофиране, полет), принудителен дълъг престой в хоризонтално положение (след нараняване, операция).
- Прием на лекарства, които повишават риска от образуване на кръвни съсиреци.
- Наследствена предразположеност към тромбоза.
Рискови фактори:
- Възраст над 60 години, най-вече за жените
- Пушене
- Наднормено тегло
- Венозна тромбоза в миналото
- Прием на орални контрацептиви
- Разширени вени
- Рак
- Сърдечно-съдови заболявания
- Бременност
Най-често срещани са следните усложнения:
- Белодробна емболия - кръвен съсирек, образуван в долните крайници, може да се премести в белите дробове и да блокира лумена на белодробната артерия. Това животозастрашаващо състояние е придружено от симптоми като болка в гърдите, внезапен задух, кашляне на кръв, припадък и изисква спешна медицинска помощ.
- Постфлебитичен (посттромботичен) синдром - вените, увредени от тромбоза, престават да функционират нормално. Болка, подуване, обезцветяване на кожата, кожни язви са основните прояви на този синдром.
Още: Кръвни съсиреци: Лекар разкри храните, които блокират развитието им
Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.