Коронавирусите са семейство вируси, които могат да причинят заболявания като обикновена настинка, тежък остър респираторен синдром (SARS) и респираторен синдром. В края на 2019 г. нов вирус, наречен тежък остър респираторен синдром коронавирус 2 (SARS-CoV-2), предизвика огнище на заболяване в Китай. Заболяването се нарича коронавирусна болест 2019 (COVID-19).
Какво представлява CОVID-19 - болестта, която започна в Ухан?
Подобно на други коронавируси, той е произлязъл от животни. Много от заразените първоначално са работили или често са пазарували на рибния пазар Хуанан в центъра на китайския град, пише британския Гардиън.
Какви са симптомите, които този коронавирус причинява?
Вирусът може да причини пневмония. Заразените страдат от тежка кашлица, висока температура и затруднено дишане. В някои случаи може да има органна недостатъчност. Тъй като това е вирусна пневмония, антибиотиците не са от полза. Антивирусните лекарства, които имаме срещу грип, няма да помогнат. Възстановяването зависи от силата на имунната система. Много от починалите вече бяха в лошо здраве и със слаба имунна система.
Трябва ли да отида на лекар, ако имам кашлица?
Главните медицински специалисти съветват всеки, който е пътувал до континентален Китай, Тайланд, Япония, Република Корея, Хонконг, Тайван, Сингапур, Малайзия или Макао през последните 14 дни и който има кашлица, треска или затруднено дишане, да потърси медицинска помощ, дори ако симптомите са леки.
Предава ли се вирусът от един човек на друг?
Китайската национална здравна комисия потвърди предаването от човек на човек, а такива предавания имаше и на други места.
Колко хора са засегнати?
Към 22 февруари Китай е регистрирал 2345 смъртни случая от огнището на Covid-19. Здравните служители са потвърдили общо 76 288 случая в континентален Китай. Повече от 12 000 са се възстановили.
Коронавирусът се е разпространил в поне 28 други страни. Япония има 607 случая, включително 542 от круизен кораб, акостиран в Йокохама, и е регистрирал три смъртни случая. Загинали са и в Италия, Хонконг, Тайван, Франция, Иран и Филипините.
Защо това е по-лошо от нормалния грип и колко се притесняват експертите?
Все още не знаем колко е опасен новият коронавирус и няма да знаем, докато не съберем повече данни. Смъртността е около 2% в епицентъра на епидемията, провинция Хубей, и по-малка от тази на други места. За сравнение, сезонният грип обикновено има смъртност под 1% и се смята, че причинява около 400 000 смъртни случаи всяка година в световен мащаб.
Друго ключово неизвестно е колко заразен е коронавирусът. За разлика от грипа, за новия коронавирус няма ваксина, което означава, че е по-трудно уязвимите членове на населението - възрастните хора или тези със съществуващи дихателни или имунни проблеми - да се защитят. Важно е миенето на ръце и избягването на други хора, ако се чувствате неразположени. Една разумна стъпка е получаването на ваксина срещу грип, което ще намали тежестта върху здравните услуги, ако огнището се превърне в по-широка епидемия.
Имало ли е други коронавируси?
Тежкият остър респираторен синдром (Sars) и близкоизточният респираторен синдром (Mers) се причиняват от коронавируси, идващи от животни. През 2002 г. Sars се разпространи практически безпроблемно в 37 страни, причинявайки глобална паника, заразявайки над 8000 души и убивайки повече от 750. Изглежда, че Mers се предава по-малко от човек на човек, но има по-голяма леталност, убивайки 35% от около 2500 души които са били заразени.
Пандемия ли е огнището?
Пандемия, по отношение на СЗО, е „разпространението на болестта в световен мащаб“. Случаите с коронавирус са потвърдени извън Китай, но в никакъв случай във всички 195 страни, включени в списъка на СЗО (Световна здравна организация). По-голямата част от случаите са пътуващи хора, които са донесли вируса от Китай.
Трябва ли да изпадаме в паника?
Не. Разпространението на вируса извън Китай е тревожно, но не и неочаквано развитие. Ключовите въпроси са колко преносим е този нов коронавирус между хората и каква част от тях се разболяват тежко и се озовават в болница. Често вирусите, които се разпространяват лесно, имат тенденция да имат по-леко въздействие. Коронавирусът удря най-тежко възрастните хора, както и тези със слаба иумнна система.
*Статията е публикувана в британската преса на 23 февруари, 2020 година.
източник: www.theguardian.com