Слънчеви цветове на тази билка ни радват през пролетта, но нейният корен е не по-малко полезен. Той сваля кръвното, холестерола и захарта, пречиства черния дроб и подобрява храносмилането. Първите споменавания за медицинската употреба на корен от глухарче се намират в древни арабски трактати.
Корен от глухарче - ползи
В народната медицина най-известни са диуретичните свойства на глухарчето. Нищо чудно, че френското му име pissenlit буквално означава „намокряне на леглото“. Редица научни изследвания доказват диуретичния ефект от приема на корени и билки от глухарче. Той се бори със задържането на вода, като насърчава дренажа на тялото и може ефективно да увеличи честотата на уриниране и обема на урината, необходим за оттичане на пикочните пътища, според изданието The Health Site.
Билката, която сваля кръвното, холестерола и захарта
Поради своите почистващи и диуретични функции, глухарчето е от терапевтичен интерес при инфекции на пикочните пътища. Повишеното производство на урина промива пикочните пътища, предотвратявайки задържането на бактерии по стените му. В случай на камъни в бъбреците това увеличаване на обема на урината ефективно премахва веществата, участващи в образуването на камъни (калций, оксалати, пикочна киселина, цистин). Необходими са обаче допълнителни изследвания, за да се потвърдят всички тези свойства.
Според Британската асоциация по билкова медицина, глухарчето е чернодробен стимулант. Според изследвания растението помага за възстановяване на функцията на черния дроб и жлъчните пътища, така че може да се използва при лечение на заболявания като чернодробна недостатъчност и заболявания на жлъчния мехур.
Наред с ограничаването на консумацията на преработени храни и включването на плодове и зеленчуци в диетата ви, приемането на продукти от корен от глухарче може да помогне за понижаване на холестерола и кръвната захар, нормализиране на кръвното налягане и намаляване на риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания.
От древни времена корените на глухарчето се използват за лечение на лошо храносмилане, подуване на корема, временни нарушения на транзита на червата и други проблеми на храносмилателната система.
Чай от корени на глухарче
Една супена лъжица билковия корен се запарва с 1 чаша гореща вода, оставя се да кисне 10-15 минути. За възрастни препоръчителната доза е 2 пъти на ден 30-40 минути преди хранене по 1 чаша от напиткта. За да подобрите вкуса на чая, можете да добавите мляко, захар или мед.
Чаят от глухарче подобрява функционирането на храносмилателната система, има положителен ефект върху нервната система, помага да се отпуснете и да се отървете от стреса.
Кафе от корен от глухарче
За да направите кафе от корена на растението, първо трябва да го изпечете във фурна за 10-15 минути на 180°C. След това залейте корена с гореща вода, оставете да престои 5-10 минути и прецедете.
Инфузия
Супена лъжица смлени сухи корени се залива с вряща вода. Оставете за половин час, охладете. Препоръчително е да се консумират 60 ml преди хранене за подобряване на апетита.
Отвара
Една чаена лъжичка изсушен и ситно нарязан корен се залива с 250 мл студена вода. Варете 3 минути, оставете да къкри 15 минути, покрийте с капак. Прецедете и пийте от 1 до 3 чаши дневно, около 30 минути преди всяко хранене.
Билката, която успокоява нервите и балансира хормоните
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!