Населението на Европа, както и европеидното население по други континенти, се намира в усилен процес на застаряване.
Ето какво разказва д-р Жизел душ Сантуш, специалистка по гериатрия – разделът от геронтологията, който изучава възникването, развитието и лечението на болестите на т. нар. „трета възраст“.
Стареенето е хетерогенен процес, повлиян от биологични, социални, психологически и духовни аспекти – затова макар, че болестите на различните възрастни хора са общи при големи групи от тях, самите те като индивидуалности не са еднакви. Когато стареенето е нормално, т. е., ако то е придружено от поддържане на автономност, независимост от околните и добро здраве, тази нова фаза в живота се изживява пълноценно и възрастният човек може да допринесе все още ползи за своето семейство и общността си, дори да продължи да осъществява най-различни свои мечти за пътувания, кариера, хоби, голяма любов и всякакви други... нали мечтите нямат граници! Но за да е възможно това, е необходимо да се контролира процесът на стареене, като се стремим да предотвратим появата на хронични заболявания. А когато се появят, внимателно да ги наблюдаваме, така че прогресията им да е възможно най-бавна и да причинява най-малко усложнения.
Учени: Хората с тези заболявания ТРЯБВА да ядат леща редовно
Както при наблюдението на възрастните хора, които преживяват сравнително безболезнено процеса на стареене, така и на тези, които стареят по-сложно със загуба на независимост и автономност, е от съществено значение да се говори за техните желания, ценности и как искат да бъдат обгрижвани в края на живота си. В обществото трябва да се обсъждат и да се говори за т. нар. „палиативни грижи“, посветени и насочени към тази социална възрастова група.
Хронични заболявания и синдроми
Хроничните заболявания, които най-много засягат възрастните хора, са системна артериална хипертония, захарен диабет, остеоартрит, невродегенеративни заболявания като болестта на Алцхаймер и болестта на Паркинсон, хронични пневмопатии като хронична обструктивна белодробна болест, рак. В допълнение към хроничните заболявания, има и няколко сложни здравословни състояния, наречени синдром на слабост и гериатрични синдроми.
Лекар: Това е най-добрата закуска за възрастните хора
Гериатричните синдроми включват когнитивни и комуникативни увреждания, постурална нестабилност, сфинктерна инконтиненция, ятрогения (болестно увреждане в резултат на неправилни медицински действия), неподвижност – които са по-големи причинители на смъртност, отколкото хроничните заболявания.
Трябва да се помни, че при възрастните хора е трудно едно заболяване или един гериатричен синдром да обясни всички представени симптоми – т. е., обичайно е възрастните хора да имат повече от едно хронично заболяване и повече от един гериатричен синдром.
Гериатрите обикновено преценяват възрастния пациент едновременно в общ аспект и индивидуално. След това разработват план за медицинско обгрижване, който включва мултидисциплинарен подход и последователно коригиране на профилактиката и терапевтичните цели според функционалния капацитет на запазени физически, умствени, психически и емоционални възможности на човека, степента на слабост и етапа от живота му.
Колко крачки на ден ще намалят риска от сърдечно-съдови заболявания?
Разбира се, на първо място е проверката и проследяването за наличие на обичайните хронични заболявания при възрастните хора. Най-честите от тях са следните:
- рак;
- захарен диабет;
- хипертонична болест (високо кръвно налягане);
- висок холестерол (дислипидемия);
- хронична обструктивна белодробна болест;
- депресия;
- остеопороза;
- болест на Паркинсон;
- болест на Алцхаймер;
- астма;
- инсулт.
Внимание! Тази статия е само за информация. Поддържайте редовни контакти с личния си лекар и с геронтолог!