Гастроезофагеалната рефлуксна болест (ГЕРБ) е често срещано хронично заболяване, при което съдържанието на стомаха или дванадесетопръстника навлиза в хранопровода, причинявайки увреждане на клетките на лигавицата. Това заболяване оставя определен отпечатък върху живота на човека, който страда от него, тъй като за да спрете ефективно обострянията на заболяването, трябва да спазвате определени правила за хранене, поведение, да се подлагате на редовни прегледи и терапевтични мерки.
При всяка от формите на заболяването е задължително да се приемат антиациди (лекарства, които предпазват лигавицата от агресивните ефекти на солната киселина), лекарства, които неутрализират ефекта на киселината, както и прокинетици - лекарства, които помагат за възстановяване на нормалното функционирането на сфинктера.
Имате горчив вкус в устата - ето какво означава това
Кои са забранените храни при рефлукс?
Важен елемент е правилното хранене:
Изключване от диетата на студени, горещи и пикантни храни.
Газираните напитки са строго забранени.
Откажете се от груба храна, продуктите трябва да бъдат старателно сдъвкани или специално обработени (храната трябва да бъде ситно нарязана, пюре, каша).
Ограничаване на всякакви мазни храни и бързи храни (всички храни с високо съдържание на мазнини водят до отпускане на сфинктера и допринасят за развитието на заболяването).
Изключване на консерви, пушена и пържена риба, бобови растения, кисели зеленчуци и плодове, цитрусови плодове (последните увеличават отделянето на солна киселина в стомаха)
Ограничавайки обема на сладкиши и шоколад, кафето също е забранено да се използва по време на периода на обостряне.
Ограничаване на консумацията на продукти от домати.
Важно е човек с това заболяване да знае, че трябва да яде малко и често. На всеки 2-3 часа, на малки порции. Основният момент е, че в стомаха трябва да има малко храна, което ще предотврати излишната солна киселина, което означава, че ще облекчи състоянието и ще предотврати увреждането на лигавицата. След хранене не можете да заемете хоризонтално положение (легнете). Последното хранене за човек, страдащ от ГЕРБ, трябва да приключи в 19:00-20:00 часа (2-3 часа преди лягане). Увеличете дела на растителни протеини, сложни въглехидрати (ориз, хляб, тестени изделия) в диетата.
Д-р Стоянов с ценни съвети какво да правим при рефлукс
Необходимо е напълно да се откажете от алкохола и пушенето, да се отървете от наднорменото тегло. Избягвайте използването на етерични масла от мента, които могат да бъдат открити в дъвки, паста за зъби и редица други хигиенни и козметични продукти, тъй като те отпускат езофагеалния сфинктер. Също така е необходимо да изоставите всякакви дейности, при които трябва да се навеждате често и дълго време.
Особено опасно е да правите нещо или да работите в наклонено положение след хранене. Струва си да откажете да носите стегнати колани и, ако е възможно, да изключите всякакъв натиск върху коремната кухина. При ГЕРБ са противопоказани вдигането на тежести и силовите спортове, при които се увеличава натоварването на коремните мускули (особено опасни са културизъм, вдигане на тежести, бойни изкуства). И още един важен момент - по време на сън главата на леглото трябва да е в повдигната позиция (15-20 см).
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.