Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои са първите симптоми на болестта на Паркинсон, за които трябва да внимавате?

15 декември 2022, 17:33 часа

Болестта на Паркинсон е прогресивно невродегенеративно заболяване. Това е второто най-разпространено невродегенеративно разстройство след болестта на Алцхаймер. Основава се на бавната смърт на клъстери от допаминергични неврони в средния мозък.

Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване

Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола

Проучванията показват, че симптомите на болестта на Паркинсон се появяват, когато 50 процента или повече от допаминергичните неврони в средния мозък са загубени. Тяхната постепенна загуба води до намаляване на нивото на критично важен невротрансмитер - допамин. Този химикал е отговорен за предаването на нервни импулси към частите на мозъка, които координират движението на мускулите.

Този симптом с очите издава болест на Паркинсон

Какви са причините за болестта на Паркинсон?

Точната причина, поради която се развива това заболяване, все още не е известна. Учените смятат, че тук играят роля няколко фактора:

Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта

Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване

- Гени. Изследователите са успели да идентифицират специфични генетични мутации, които могат да причинят Паркинсон. Въпреки че се отбелязва, че такива мутации са доста редки. Изключение правят някои случаи, когато заболяването засяга много членове на семейството. Има и други генетични вариации, които могат леко да увеличат риска от развитие на Паркинсон.

- Фактори на околната среда. Излагането на определени токсични вещества или други фактори на околната среда също повишава риска. Отново обаче, тези рискове са относително малки.

Първите симптоми на Паркинсон

По-долу са 10 признака, че човек трябва да отиде на невролог. Ако само един от тях е проявен, това не е повод за притеснение. Но ако се появят няколко признака на Паркинсон наведнъж, трябва да отидете на лекар. 

Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни

Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно

Тремор. Лекото треперене на пръстите или брадичката в покой е чест ранен признак на заболяването.

Световен ден на Паркинсон, какво представлява заболяването

Дребен почерк. Ако почеркът е станал много по-малък, отколкото е бил преди, това не е добър сигнал. Човек може да забележи, че буквите са станали по-малки и думите са започнали да се слепват една в друга. Промяна в почерка, наречена микрография, е вероятен признак на болестта на Паркинсон.

Загуба на обоняние. Ароматите могат да отслабнат, тази функция е особено добре тествана върху парфюми, кафе и зрели банани.

Проблеми със съня. Ако човек постоянно се мята и върти в леглото или потрепва силно по време на сън, това е възможен симптом на Паркинсон.

Проблем при ходене или движение. Движенията стават твърди, човекът изглежда поробен. Един от възможните признаци е, че по време на ходене ръцете не се люлеят както преди. Друг от ранните симптоми е намаляване на обхвата на движение или болка в раменните и тазобедрените стави. Понякога пациентите се оплакват от чувството, че краката им са "залепени в пода".

Пърхотът предупреждава за болестта на Паркинсон

Запекът е един от вероятните признаци на ранна болест на Паркинсон.

Твърде мек или обратното - "свит" глас. Ако гласът на човек се промени, той трябва да се обърне към невролог. Понякога хората си мислят, че близките им губят слуха си, а всъщност проблемът е в „смекчаването“ на гласа им.

Липса на изражения на лицето (маска на лицето). Сериозно, потиснато или ядосано лице, дори когато човекът е в нормално настроение, е друга причина за безпокойство.

Замаяност и припадък. Чувствате ли се замаяни, когато ставате от стол? Заедно със загубата на съзнание, този симптом може да показва ниско кръвно налягане и възможен Паркинсон.

Прегърбване или загуба на координация. Ако човек започне да се прегърбва, навежда напред или губи координация, това може да е признак на развиващо се заболяване.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес