Лечебните растения за сърцето съдържат естествени вещества с антиокислително действие, които помагат за понижаване на холестерола и кръвното налягане, предпазвайки сърцето. Д-р Андреина де Алмейда разказвакакви са предимствата на чайовете за сърцето.
Тези лечебни растения може да се използват под формата на чай, добавки или да се включват в храната, като имат предимството да не причиняват сериозни странични ефекти. Приложението им обаче не замества лечението, препоръчано от лекар. Затова винаги трябва да се използват под ръководството на кардиолог или фитотерапевт, защото неумерено високите дози може да изложат живота на риск. Освен това има няколко отровни растения, които могат да бъдат объркани с полезни и по тази причина е много важно да потърсите насоки от професионалист.
Основните растения, които под форма на чай предпазват сърцето от различни видове сърдечно-съдови заболявания, са следните.
Още: Кой са най-полезните чайове за психичното здраве?
1. Зелен чай
Зеленият чай е много богат на катехини - естествени вещества, които предотвратяват натрупването на мазнини по стените на артериите и намаляват вредния холестерол. Това растение подобрява още кръвообръщението, като редуцира натиска върху сърцето и предпазва от заболявания като високо кръвно или сърдечна недостатъчност.
2. Маслинови листа
Екстрактите от маслинови листа съдържат феноли като олеуропеин, които предпазват от окисляването на вредния холестерол, намаляват възпаленията в организма, регулират кръвната захар и активират изгарянето на мазнините.
Още: Защо билката Мурсалски чай е известна като "чая на дълголетието"?
Това растение често се използва за смъкване на кръвното, а ефектът му се сравнява с този на аптечните лекарства.
3. Цвят на глог
Белият цвят на глог, научно известен като Crataegus oxyacantha, съдържа тирамин - вещество, което защитава функционирането на сърцето и подобрява сърдечния ритъм, тъй като увеличава освобождаването на катехоламини.
Цветовете и плодовете на глога съдържат голямо количество флавоноиди, които имат антиокисляващо въздействие.
Още: За кои противопоказания на аржентския чай йерба мате трябва да имаме едно на ум?
4. Гарциния камбоджа
Гарциния камбоджа (камбоджанска гарциния) е малък плод, който се използва широко за регулиране на апетита и подпомагане на процеса на отслабване. Това в крайна сметка допринася ползи за здравето на сърцето.
Този плод също намалява вредния холестерол, повишава нивото на полезния и смъква степента на триглицеридите - така предпазва от сериозни сърдечно-съдови заболявания като инсулт или инфаркт.
5. Гинко билоба
Още: Защо е добре да пием чай вместо вода през зимата
Гинко билоба е растение, което се използва широко при различни здравословни проблеми. Причината е, че това растение се счита за адаптоген, тоест, способно е да регулира голяма част от функциите на организма. В случая със сърцето то е в състояние да регулира неговия ритъм, независимо дали при хора, които имат твърде висок или нисък пулс.
Освен това намалява тревожността, сваля кръвното налягане и предпазва от ефектите на вредния холестерол.
6. Чесън
Чесънът съдържа научно доказани вещества, които регулират нивата на холестерола и ограничават риска от сърдечни заболявания. Освен това улеснява кръвообращението, като редуцира натиска върху сърцето.
Още: Лекар: Този чай бързо сваля високото кръвно
7. Целина
В целината се намира съединение, наречено 3-n-бутилфталат, което понижава кръвното налягане. При това има противовъзпалителен ефект, който обхваща възпаленията в целия организъм – така подсилва и стабилизира здравето на сърцето.
8. Бодлив залист
Това растение е много ефективно за предотвратяване на лошо кръвообръщение, разширени вени и проблеми с артериите. Освен това съдържа сапонини, които помагат за защита на сърцето.
9. Конски кестен
Семената на конския кестен са богат източник на есцин - вид сапонин, който насърчава вазоконстрикцията, предотвратява подувания в организма и намалява сърдечни възпаления.
Както плодовете, така и кората на кестена са много богати на флавоноиди, които подобряват кръвообръщението.
10. Чай от лимонови кори
Чаят от лимонова кора е богат на вещества като d-лимонен, пинен и гама-терпинен, присъстващи в етеричното масло. Те въздействат антиокисляващо и са в състояние да предотвратят отлагането на вредния холестерол в кръвоносните съдове.
Внимание! Тази статия е само информативна. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!
Източник: Tuasaude