Хормонът инсулин прави възможно преминаването на глюкозата (краен продукт при обмяната на веществата) от кръвта в клетките, където тя да бъде съхранявана или/и използвана за генериране на енергия. При заболяването диабет, или панкреасът произвежда по-малко инсулин отколкото е необходимо, или организмът не е в състояние да използва ефективно произведения инсулин.
Различават се два типа диабет: при тип 1 – имунната система атакува и унищожава клетките в панкреаса, при което секретирането на инсулина се прекратява, а при тип 2 – организмът остава резистентен към инсулина, така че глюкозата не може да се усвоява и се натрупва в кръвта.
Симптомите при диабет са: повишено усещане за глад или/и жажда; отслабване загуба на телесна маса; често уриниране; замъглено зрение; перманентна силна умора; не заздравяващи рани.
Кога е най-доброто време за тренировка за хора с диабет тип 2?
Още: Лекар: Това е най-полезното сирене, яжте по 50 гр на ден от него, здравен съвет за деня, 25 декември
Диабетът е коварно и много сериозно заболяване, което уврежда необратимо целия организъм; високото ниво на кръвната захар причинява увреждане на отделителната, нервната имунната и други системи, засягайки най-важните органи – очи, бъбреци, черен дроб, невроните в главния мозък, както и други органи.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Нещо повече, самото диагностициране на диабета, започването на инсулинова терапия, както и появата на усложнения могат да въздействат отрицателно върху емоционалното състояние на заболелите, повечето от които не се справят успешно да съхранят предишния си обичаен начин на живот, като у тях се формира усещането, че животът им безвъзвратно се е объркал.
Разбира се, волевите, действени натури почти винаги намират сами своя път да се справят с тези настроения, но не са малко и тези болни, които се чувстват изоставени и много самотни, при което изпадат трайно в депресивно състояние, оказващо силно негативен ефект върху социалния и личния им живот.
Ето защо, в случай, че диабетикът не може да се справи със завладяващата го депресия, той трябва да потърси лекарска консултация с психолог.
Това са симптомите на диабет и висока кръвна захар при жените
Трябва да се отбележи, че често пъти eмоционалните проблеми се изразяват като неописуем страх от хипогликемия (състояние, при което нивото на глюкозата в кръвта е под нормалните граници); диабетикът и близките до него не трябва да се подават на такъв страх, тъй като, в желанието си да избегнат хипогликемия, могат да влошат състоянието си поддържайки изкуствено по-високи нива на кръвната захар.
Това се отнася в особена степен до родители на болни от диабет деца, живеещи в постоянен страх, че децата им ще изпаднат в хипогликемично състояние, защото постоянно поддържаното по-високото ниво на глюкозата в кръвта им, в същност, ще затрудни контрола върху самото заболяване. Ето защо е от особена важност да бъде осигурена навременна, адекватна психологическа подкрепа както за родителите, така и за болните им деца.
Съществуват и подробни указания за лечението на депресията при възрастни хора, страдащи от диабет, които са публикувани от Националния Институт по Здравеопазване и Грижа за Върхови Постижения (основната агенция на правителството на САЩ, отговаряща за научни изследвания в областта на биомедицината и здравеопазването).
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.