Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кога очите ни могат да променят цвета си и какво означава това?

12 октомври 2021, 19:50 часа

Трудно е да се повярва, но преди десет хиляди години всички хора са били с един и същи цвят на очите - кафяв. По-късно генът, отговорен за цвета на очите, започва да мутира и се наблюдава намаляване на производството на меланин в ириса на окото. Колкото повече е количеството на това вещество, толкова по-тъмни са очите. По-малко количество синтезиран меланин е причината за появата на сините очи.

Още: Здравен съвет за деня, 23 декември: Лекар: НЕ пийте кафе между 8 и 9 часа сутринта

Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици

Това откритие е направено през 2008 г. от датския учен Ханс Айберг. След изследванията, проведени под негово ръководство от група учени от Университета в Копенхаген, е установено, че насищането с меланин в ириса определя различния цвят на очите.

Основни цветове на очите

Има два основни цвята - синьо (към тази гама спада и сивото) и кафяво (кафяво, зелено). Кафявият цвят на очите е доминиращ. Но въпреки това по-голямата част от населението на света е със сини или сивкави очи.

Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола

Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол

Това се дължи на факта, че при раждането меланинът напълно отсъства в ириса. Само някои народи в Азия се раждат с тъмни очи и това се обяснява с особеностите на генната структура. С промяна в пигментацията на ириса ( това зависи само от наситеността на меланин), цветът на очите също се променя. Учените са установили, че окончателният цвят на очите на човек се формира до 2-3 годишна възраст.

Но често децата не наследяват очите на своите родители, а на бабите и дядовците си.

Какво определя цвета на очите?

Въпреки това холандските учени са провели проучване, отричащо съществуването на специфичен ген, от който зависи цветът на очите.

Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

Експериментът, проведен от учени, включва доброволци, включително много близнаци и техните най-близки роднини. В окончателния доклад учените отбелязват, че мононуклеотидните вериги в гена, който се счита за наследствен, оказват силно влияние върху крайния резултат, но те не са пряко свързани с вариациите в цвета на очите.

Кога очите променят цвета си?

При някои хора ирисът променя цвета си в зависимост от времето, осветлението, цвета на облеклото и дори състоянието на тялото. Защо това не е характерно за всички хора -  учените все още не са окрили отговора на този въпрос.

 От древни времена промяната в цвета на очите се използва като индикатор за диагностициране на човешки болести. 

Преди хиляди години в Китай и Индия болестите са били диагностицирани по този начин. Хипократ също го е прилагал.

По-късно учените откриват, че цветът на ириса се променя не само в зависимост от определени заболявания. Това може да се случи, например, с напредване на възрастта, когато работата на всички органи се забавя и производството на меланин намалява.

Храненето може да бъде друга причина. Например, ако ежедневно консумирате храни, богати на бета-каротин, селен, витамин А, производството на меланин ще се увеличи и съответно очите ви ще станат по-тъмни.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес