Защо се появяват бенки?
Точните причини за появата на бенки все още не са известни на лекарите. Но има редица фактори, които могат да увеличат риска от развитие на невуси по кожата.
Те включват:
- прекомерно излагане на кожата на ултравиолетови лъчи;
- наследственост (това се доказва от факта, че понякога при близки роднини невуси върху кожата се образуват на едни и същи места);
- хормонални промени;
- влиянието на вирусите;
- рентгеново лъчение;
- наранявания на кожата.
При децата бенките са много по-малки, отколкото при възрастните, а при новородените практически няма.
Освен пигментни промени в кожата, бенките могат да бъдат съдови. Този тип невус се образуват поради ускоряване скоростта на растеж на малките кръвоносни съдове (капиляри). Проявява се с променен съдов модел на кожата и изисква специално наблюдение.
Потърсете незабавно лекарска помощ, ако забележите тези симптоми.
Понякога бенките могат да се регенерират и представляват сериозна опасност за човешкото здраве. В този случай говорим за злокачествено заболяване.
7 признака, че бенките ви трябва да бъдат погледнати от лекар в най-скоро време
Ето основните признаци, които трябва да предупредят:
- обезцветяване (често стават почти черни);
- болезнени усещания;
- промяна във височината на бенката;
- сърбеж и нарушена чувствителност на тъканите в близката зона близо до бенката.
Едноцветната бенка може да стане по-тъмна или в центъра й да се образуват петна с различен цвят.
Цветът на кожата около невуса също се променя - често се зачервява и леко се подува. Структурата на неоплазмата може да се промени - понякога бенките започват да се разпадат и краищата им се разкъсват.
Рисковите групи включват следните категории пациенти:
- хора със светла кожа;
- жени по време на бременност;
- хора с голям брой възрастови петна, бенки и лунички по кожата;
- пациенти с големи бенки (с диаметър над 6-8 mm).
Имате ли "безобидна" бенка? Задължително прочетете това
Предотвратяване на усложнения
Възможно е да се намали рискът от развитие на злокачествено заболяване на бенки чрез намаляване на излагането на открито слънце. Именно ултравиолетовото лъчение е един от най-силните провокиращи фактори за рак на кожата, така че е по-добре да не се увличате по тен.
Почти невъзможно е да се изчисли точно колко време можете безопасно да прекарате на слънце, тъй като всеки е индивидуален, следователно колкото по-малко кожата е облъчена, толкова по-добре.
През топлия сезон е наложително да използвате слънцезащитен крем, дори ако не планирате да ходите на плаж или да стоите навън по време на активни слънчеви часове. Трябва да се уверите, че бенките не са наранени. Ако са разположени в области на тялото, където има чест контакт със закопчалки или шевове на дрехите, по-добре е да ги премахнете. Болестта е по-лесна за предотвратяване, отколкото за лечение, така че ежегоден профилактичен преглед от дерматолог е показан за всички хора.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.