Киселото зеле е източник на много витамини, освен това се съхранява перфектно без охлаждане - но това далеч не са единствените му предимства.
Още: Лекар: Бадеми - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната закуска - регулира кръвната захар и сваля холестерола
Как киселото зеле влияе на холестерола?
“Фибрите (диетични фибри), които са част от състава на тази храна, допринасят не само за правилното функциониране на храносмилателната система, но и за намаляване на нивото на "лошия" холестерол. Храните с високо съдържание на фибри са едно от най-добрите средства за здравето на сърцето и кръвоносните съдове”, споделя руският диетолог д-р Сюракшина.
Киселото зеле - тези грешки са причината за появата на слуз в него
Полиненаситените мастни киселини влияят на метаболизма на мастните киселини в черния дроб и предотвратяват реабсорбцията на жлъчните киселини. Това позволява на киселото зеле да намали количеството на "лошия" холестерол и да предотврати образуването на атеросклеротични плаки. Витамин С укрепва съдовите стени, а пробиотиците намаляват риска от развитие на хипертония и исхемична болест на сърцето.
Още: Лекар: Тази млечна напитка вдига имунитета до небето
Още: Лекар: Кисело зеле - вдига или сваля пикочната киселина
Други ползи от киселото зеле
Коментираният продукт съдържа голямо количество витамин С – 100 грама от него съдържа до 20 мг от витамина на живота, който укрепва имунната система и предотвратява преждевременното стареене на клетките и тъканите. Освен това този продукт изобилства от витамин А, витамини от група В, витамини К и U. Тези вещества предотвратяват появата на много заболявания на стомашно-чревния тракт, включително язва на стомаха и дванадесетопръстника.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Червено или бяло - кое вино причинява по-лош махмурлук
Още: Лекар: Тези симптоми издават, че имате деменция без да подозирате
Млечнокиселите бактерии, които се образуват при ферментиране на продукта, са важни за стомашно-чревния тракт. Попадайки в червата заедно, тези бактерии подобряват функционирането им, нормализират полезната микрофлора и потискат вредната. По този начин яденето на коментирания продукт премахва дисбиозата.
Този ферментирал зеленчук ще бъде полезна и вкусна помощ за тези, които искат да отслабнат. Има ниско калорично съдържание: 100 гр съдържат само 17 kcal. И благодарение на високото съдържание на диетични фибри, той бързо засища глада. Витамините от група В участват в липидния метаболизъм и изгарянето на мазнините, а фибрите по принцип ускоряват храносмилателните процеси. Дългосрочната консумация на ферментирали храни води до загуба на тегло и предотвратява по-нататъшно наддаване на тегло.
В 100 гр от ферментиралия зеленчук се съдържат около 35 мг витамин С, а за възрастен това е почти половината от дневната доза. Той е мощен антиоксидант, стимулира защитните сили на организма и помага да се противопоставят на вирусни и бактериални инфекции. Пробиотиците (лактобактерии) също намаляват риска от срив на имунната система и предотвратяват вредното въздействие на патогенната микрофлора.
Още: Лекар: Бадемово или краве - кое мляко е по-полезно за здравето ни
Още: Кардиолог: Бразилски орех - вдига или сваля холестерола
Още: Лекар разкри по колко най-много кисело зеле може да се яде на ден
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!