Редовното измерване на кръвното налягане е важна мярка за превенция и контрол на сърдечно-съдови заболявания. Руският кардиолог д-р Жана Аненкова разкри на каква възраст младите хора трябва да започнат редовно да измерват стойностите на този показател. Според нея от 30-годишна възраст е необходимо да се следи редовно налягането.
Експертите отбелязват, че нормалното налягане не трябва да надвишава 120 до 80. Ако регистрирате увеличение дори веднъж, проверките трябва да бъдат систематични.
Превенция на високо кръвно
Начинът на живот на човек играе важна роля в превенцията на артериалната хипертония. За да избегнете усложнения, в допълнение към наблюдението на налягането е необходимо да наблюдавате теглото и индекса на телесна маса, да се откажете от никотина и цигарите, да се занимавате с ежедневна физическа активност и да се опитате да се придържате към принципите на правилното хранене. Не трябва да забравяте за плодовете и зеленчуците, но е препоръчително да избягвате солта.
Горна граница на кръвното над 60 години - лекар разкри каква е нормата
Експертът споделя, позовавайки се на лични наблюдения от своята практика, че хората със „сложен“ характер имат по-тежки заболявания на сърдечно-съдовата система.
Според нея човек с враждебно, отблъскващо, затворено поведение и негативни мисли, склонен към социална изолация, е по-склонен да изпита стрес, което от своя страна увеличава рисковите фактори за развитие на сърдечни заболявания и кръвоносни съдове. Според специалиста такива хора или не дават воля на емоциите си, или, напротив, могат да го правят агресивно.
Експертът коментира и принципите на правилното хранене за профилактика на сърдечно-съдовите заболявания. По-специално, трябва да дадете предпочитание на растителни, а не на животински храни, да намалите приема на сол, да премахнете или ограничите консумацията на транс-изокиселини и да увеличите количеството зеленчуци и плодове до 400-500 грама.
Експертът дава и други препоръки:
- Месото може да се включи в диетата, но в умерени количества.
- Елиминирайте или ограничете приема на трансмастни киселини – това са преработени и готови храни, съдържащи преработени хранителни масла. Например, твърди маргарини, чипс, крекери, мъфини, бисквити.
- Въведете по-разнообразна храна с фибри – 35-45 грама дневно. Това включва пълнозърнести продукти - хляб от пълнозърнесто брашно, каши от непреработени зърнени култури - елда, овесени ядки. Предпочитание трябва да се даде на традиционните валцувани овесени ядки, които се варят от 20 до 30 минути.
- Ограничете консумацията на рафинирани въглехидрати – печива, сладкарски изделия, газирани сладки напитки, плодови сокове.
- Включете в диетата си ядки – без сол и захар. Могат да се консумират по 30-50 грама на ден.
- Мазнините трябва да бъдат ненаситени, мононаситени или полиненаситени - това са царевично, маслиново, ленено, слънчогледово масло, риба. Препоръчва се да се даде предпочитание на рибата, а не на месото.
- Изключете алкохола.
Още: Този евтин зеленчук замества аспирина - той сваля кръвното и разрежда кръвта
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!