Цинкът е особено важен елемент за нашия организъм и играе немалка роля. Дефицитът на този минерал може да породи различни здравословни проблеми, които е възможно да се задълбочат с времето, тъй като стойностите му не се изследват толкова често, както е при магнезия и калция например, а и диагностицирането само по себе си е по-трудно.
Минералът е нужен на всички клетки в организма ни, има основна роля в клетъчния метаболизъм, важен е за имунитета, храносмилането, репродуктивната система, възстановяването от рани и инфекции и т.н.
Какво трябва да знаем за цинка?
Можем да си го набавим чрез консумация на различни храни, като в най-големи стойности се съдържа в стридите, агнешкото месо, птичето месо, речната риба и др. Недостиг на цинк може да се породи от некачествена диета, прекомерен прием на калций, вегетариански начин на живот. Дефицит на цинк е възможен и следствие на заболявания като диабет и рак, проблеми с щитовидната жлеза, консумация на големи количества кафе или алкохол, изгаряне, отравяне, прием на хормонални медикаменти и т.н.
5 ползи от цинка, които трябва да знаете
Както виждате, причините не са никак малко и затова и откриването на дефицита и неговия причинител не е толкова лесна задача. И все пак, ако следите периодично кръвните си стойности, вероятно няма да имате проблем с откриването на здравословни проблеми и дефицити.
Признаците могат да бъдат и различни в зависимост от възрастта на човек. При децата се наблюдва най-често лошо настроение, липса на апетит, забавяне на растежа, докато при възрастните дефицитът на цинк повлиява на мозъчната дейност и имунната система.
Учените откриват и връзка между недостиг на цинк и простатната аденома при мъжете. Ако в организма има дефицит на цинк, други негативни влияния могат да бъдат понижено производство на тестостерон, влошаване качеството на спермата, риск от импотентност. Увеличава се рискът от ставни заболявания и тумори.
Какво се случва с тялото ви, когато приемате цинк?
Симптоми при дефицит на цинк
Едни от най-характерните признаци при липса на достатъчно цинк в организма са:
- Косопад и чупливи нокти;
- Треперене на ръцете;
- Проблеми с координацията;
- Удължено време на възстановяване и зарастване на малки рани;
- Стоматит;
- Понижени сетивни усещания за вкус и мирис;
- Поява на алергични обриви по ръцете;
- Повишен апетит;
- Стомашни разстройства;
- Влошаване на зрението през нощта;
- Нервност, хронична умора, раздразнителност.
Калцият възпира пълноценното усвояване на цинк, докато витамините В2 и В6 подпомагат неговото усвояване и наличие в тялото, като понижават и отделянето му чрез урината.
Ако искате да увеличите приема на цинк чрез различни добавки, първо е препоръчително да се консултирате с лекар, да направите съответните изследвания и специалистът да прецени какво ви е необходимо.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.