Боли ви глава, отваряте шкафа с лекарствата и виждате, че срокът на годност на болкоуспокояващото е минал. Можете ли все пак да си вземете хапче?
Според статия в Insider това, че датата е отминала, не означава автоматично, че медикаментът е вече развален. Фармацевтът и говорител на фармацевтичната браншова организация в САЩ Винсънт Хартзел обаче уточнява, че след срока лекарствата започват да действат по-слабо.
"Извършените проучвания върху медикамента са валидни до посочената на опаковката дата. След нея той не става токсичен (макар че има и такива редки примери), но не е толкова ефективен, колкото преди", казва той.
Задължително повикайте линейка, ако имате този симптом
Когато става въпрос за субстанции, които се инжектират (да кажем инсулин), или за капки за очи, датата показва и докога те са стерилни т.е едва ли друг патоген им е подействал.
Самият Хартзел съветва клиентите си да изхвърлят лекарствата след изтичането на годността. "Ако правите тежка реакция и това е единственото лекарство под ръка, можете да го вземете. Но при неспешни случаи е, разбира се, по-добре да използвате медикаменти в годност", подчертава той.
За да съхранявате лекарствата си правилно, трябва да ги държите в тъмно, сухо и хладно място. В банята не е много подходящо заради влагата.
Ако се чудите дали да пиете лекарство, което е с изтекъл срок на годност или този срок ще настъпи скоро, консултирайте се с фармацевт.