Беконът е често срещана съставка в предястия и салати. Той е ценен сред гастрономите заради вкусовите си качества, но здравословен ли е и какво ще се случи с тялото, ако се консумира ежедневно? Отговор на този върпрос дава д-р Триста Бест.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
8 неща, които се случват с тялото ви, когато ядете бекон
Този продукт дава на тялото необходимия протеин. Само един средно дебел резен бекон съдържа приблизително 3-4 грама протеин.
За кои хора е полезно да ядат бекон?
„За тези, които са на диета с ниско съдържание на протеини, добавянето на малко бекон към храненето може да увеличи приема на протеини и да направи храната ви по-засищаща“, казва диетологът Триста Бест.
Тя препоръчва да добавите бекон към вашата салата, сандвичи или да го ядете вместо закуска с палачинки, за да сте сити по-дълго.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Беконът се счита за преработено месо. Това означава, че често съдържа добавки и консерванти, а те имат отрицателно въздействие върху здравето. Например, натриевият фосфат е една от най-разпространените добавки и се свързва с бързо стареене и възможно съдово увреждане. Беконът също съдържа натриев нитрат, който е свързан с рак на гърдата и простатата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Затова трябва да проверите етикета на продукта и да потърсите „суров“ бекон. Прочетете и списъка със съставките, за да видите дали има опасни за здравето ви.
Преработеното червено месо, включително беконът, има потенциално отрицателно въздействие върху здравето на сърцето, когато се консумира редовно.
Според проучване, публикувано в Circulation, редовната консумация на това месо е свързана с 42% повишен риск от коронарна болест на сърцето и 19% повишен риск от диабет.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Още по-нов доклад, публикуван в American Journal of Clinical Nutrition, установи, че яденето на повече от 150 грама преработено месо на седмица (около 5 резена бекон) е свързано с повишен риск от сърдечно-съдови заболявания с почти 46%.
„За тези, които вече са били диагностицирани с хипертония или са на ръба да имат заболяването, редовното ядене на бекон може да бъде опасен навик“, казва Бест.
Това е така, защото беконът съдържа много натрий, който може да повиши кръвното налягане, като насърчава задържането на вода и свива кръвоносните съдове.
В допълнение към високото съдържание на натрий, беконът съдържа и високи нива на наситени мазнини и понякога трансмазнини. И те могат да доведат до натрупване на артериална плака, допълнително стесняване на кръвоносните съдове и потенциално влошаване на хипертонията.
Преработени храни като бекон, колбаси и деликатеси са класифицирани като канцерогени от група 1.
Според доклад, публикуван в Nutrients, редовната консумация на преработено месо е свързана с възможен повишен риск от рак на стомаха, хранопровода, колоректален рак и рак на панкреаса. Това обаче зависи и от други фактори, свързани с начина на живот.
С консумацията на бекон получавате здравословни и не толкова здравословни мазнини. Този продукт се състои главно от 50% мононенаситени мазнини, 40% наситени мазнини и 10% полиненаситени мазнини. Според The Nutrition Journal и трите мазнини могат да бъдат част от добре балансирана диета.
Както обяснява The Nutrition Journal, мононенаситените мазнини действително могат да помогнат за балансиране на нивата на холестерола и да намалят риска от сърдечни заболявания. Наситените мазнини понякога получават отрицателна репутация, но не са толкова лоши.
Беконът е с високо съдържание на витамини, включително B6 и B12, както и желязо, цинк, магнезий и селен, споделя още лекарят.
Nutrition Journal казва, че е добре да приемате тези витамини със закуската, но добавя, че има много други пресни листни зеленчуци и постно месо, от които можете да си набавите тези витамини.
Според Световния журнал по гастроентерология големи количества наситени мазнини или мазни храни всъщност могат да нарушат естествения баланс на чревната микробиота.
"Когато ядем здравословни мазнини, като мазнини от риба или авокадо, помагаме за балансирането на мастните киселини в тялото ни. Но когато ядем големи количества мазни храни, които съдържат повече от не толкова здравословните мазнини, това всъщност може да се окаже пагубно. Това се случва, защото преработените мазнини и масла могат да създадат повече чревни бактерии, което уврежда основните бактерии, които естествено живеят в червата", казва специалистът.
Диетолози: Това са най-вредните храни за закуска
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!