Кафето, наред с чая, се нарежда сред най-популярните напитки в света. Съществуват много спорове относно полезните свойства на кофеиновата напитка за нашия организъм, но едно е ясно до момента - тя е склад от мощни антиоксиданти, които предотвратяват развитието на сърдечно-съдови и онкологични заболявания. Но по същия положителен начин ли влияе нейната консумация върху панкреаса, известен още като задстомашна жлеза (той е най-голямата жлеза в храносмилателната система).
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Всяко стимулиране на панкреатичната секреция е силно нежелателно по време на обостряне на панкреатит. Кафето, което има силен стимулиращ ефект по отношение на секрецията, не се вписва в диетичното меню, което пациентът трябва да следва.
Кафето и влиянието му върху панкреаса
Здравето на цялата храносмилателна система е в пряка зависимост именно от здравето и състоянието на задстомашната жлеза. Секрецията на панкреатичен сок, производството на редица важни хормони, регулирането на храносмилателната дейност: задстомашната жлеза изпълнява много много важни функции.
За да се гарантира нейното здраве, на първо място е важно да се храним правилно. Изборът на полезни за тази жлеза продукти е доста голям. Но когато става въпрос за напитки, тогава всичко не е толкова просто. По-специално, кофеиновите напитки не увреждат пряко най-голямата храносмилателна жлеза, но в същото време именно те често причиняват проблеми с нея.
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Лекар разкри какво се случва с кръвното, ако пиете кафе в жегите
Факт е, че мнозина предпочитат да пият най-популярната кофеинова напитка на празен стомах. Но консумирана сутрин, преди закуска или между храненията, когато тялото усеща лек глад, може да бъде много вредна. Кофеинът, съдържащ се в нея, стимулира работата на всички храносмилателни органи. Ободряващата напитка повишава апетита и в същото време има дразнещ ефект върху лигавиците на вътрешните органи. В случая се стимулира производството на панкреатични ензими, необходими за смилането на храната.
Ако тази напитка се пие на гладно, то стомахът остава празен, нищо не влиза в него. В резултат на това се оказва, че задстомашната жлеза работи „на празен ход“, както и органите, отговорни за храносмилателния процес.
Още: Кафе - как влияе на кръвната захар и опасно ли е при диабет
Още: Народни БИЛЕТА за сваляне на високото кръвно - ДЕЙСТВАТ без засечка
За да поддържате здравето на тази жлеза и това на храносмилателната система, като цяло, си струва да следвате правилния „режим“ на пиене на кофеиновата напитка. Най-важното правило е да не я пиете на празен стомах – най-добре е да се пие след всяко хранене. В този случай напитката ще стимулира храносмилателната дейност, без да навреди на храносмилателния тракт.
Освен това не трябва да я консумирате в много големи количества, особено ако проблемите с въпросния орган вече са започнали. По-добре е да ограничите консумацията на ободряващата напитка до 1-2 чаши на ден - това количество се счита за безвредно.
Още: Кафето сваля или вдига кръвното?
Важно: Информацията в тази статия е предоставена единствено за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.