Според диетолога д-р Сара Бруер, редовното ядене на целина може да помогне за понижаване на кръвното налягане. Този зеленчук съдържа калий, което е отговорен за неговия антихипертензивен ефект. Той също така съдържа и нитрити, които са идеални за пациенти с високо кръвно налягане.Калият се използва от тялото, за да се отърве от излишния натрий. Натрият е едно от най-лошите хранителни вещества за налягането.
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Влияние на целината върху кръвното
Нитритите в зеленчука действат чрез разширяване на кръвоносните съдове, което намалява напрежението върху кръвта, преминаваща през кръвоносните съдове.
Напитката, която сваля холестерола за нула време
„Целина и семена от нея често се пренебрегват като здравословни храни, но те могат да помогнат за понижаване на високо налягане“, споделя д-р Брюър.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Високото налягане, наречено „тихият убиец“, увеличава риска от инфаркт или инсулт. Около един на всеки трима възрастни във Великобритания страда от хипертония, според Blood Pressure UK.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Изследванията показват, че зеленолистните зеленчуци също са богати на нитрати и могат да понижат нивата на кръвното налягане само за 24 часа.
Яденето на порция зеленолистни зеленчуци всеки ден може да понижи показанията на кръвното ви налягане.
Примери за зеленолистни зеленчуци включват:
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
- зеле
- резене
- кейл
- маруля
- спанак
- манголд
Други ползи от целината
Тя съдържа 85% вода. Ето защо, хапвайки хрупкава салата с добавка на този зеленчук, ще овлажните кожата си отвътре. В допълнение, този зеленчук провокира секрецията на стомашен сок и стимулира чревната функция. А здравите черва са предпоставка за красива кожа, коса и нокти.
Ако не обичате салати и други ястия с целина, изстискайте сока от нея.
"Благодарение на голямото количество витамин С консумацията на целина укрепва имунната система", отбелязва д-р Лана Наумова.
Витамин C помага за защитата на тялото от вредното въздействие на свободните радикали, подпомага заздравяването на рани, подобрява усвояването на желязо от растителни хранителни източници и поддържа здрави кости, кожа и кръвоносни съдове, казва още експертът.
От своя страна, както отбелязва д-р Наумова, „златната двойка“ - витамините А и Е, съдържащи се в целината, са необходими за здравето на кожата и лигавиците, както и за поддържане на нормалното зрение и функционирането на имунната система.
„В допълнение, витамините Е, С икаротеноиди са мощни антиоксиданти. Освен тях целината съдържа и многофитонутриенти. Всички те имат противовъзпалителни свойства. Те също могат да помогнат за укрепване на имунната система, да намалят риска от различни заболявания и да поддържат цялостното здраве на организма“, допълва диетологът.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!