Ползите от шипката се дължат на големия брой хранителни вещества в нейния състав - калий, калций, магнезий, фосфор, цинк, ниацин, тиамин, витамини А, Е, С, К и В6. Тези микроелементи могат да помогнат за повишаване на имунитета и здравето на сърцето, нормализиране на теглото и поддържане на здрава кожа, според руския диетолог д-р Мария Волченкова.
Още: Ново проучване: Как кафето влияе на мозъка
Още: 7 знака по тялото и лицето, които издават проблеми със сърцето
Как чаят от шипка влияе на кръвната захар, кръвното и холестерола?
“Има различни изследвания за ефектите на шипките върху сърдечно-съдовата система. Проучване, публикувано в European Journal of Clinical Nutrition, установи, че плодът може да подобри здравето на сърцето и кръвоносните съдове при хора със затлъстяване. Пиенето на напитка от шипка намалява кръвното налягане, общия холестерол и LDL холестерола”, казва лекарят.
Кой НЕ трябва да пие чай от шипка?
“Някои експерименти показват, че шипките помагат за предотвратяване на развитието на диабет тип 2, особено при тези, които страдат от затлъстяване и високо кръвно налягане. 20-седмичен курс на шипка на прах помогна за предотвратяване на диабет при мишки, хранени с диета с високо съдържание на мазнини. Според учените приемането на лекарството намалява нивата на холестерола и захарта. Но са необходими повече изследвания при хора”, допълва д-р Волченкова.
Още: Лекар: Чаша от този алкохол регулира кръвната захар
Още: По колко кисело зеле е полезно да се яде на ден за имунитета?
Приготвяне на чай от шипка
Диетологът споделя 2 начина за приготвяне на напитката.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сок от кисели краставички - как влияе на кръвната захар
“Един традиционен начин за варене на шипки е да поставите една супена лъжица от плодовете в тенджера с вряща вода (200 мл). Оставете я да къкри за 15 минути, като покриете с капак. След това е препоръчително да оставите отварата да се настоява, можете да я оставите за един час, но най-добре - за една нощ. Важно е да запомните, че такава напитка ще бъде богата на вкус, но с минимално съдържание на витамини, тъй като много от тях се унищожават по време на топлинна обработка”, казва диетологът.
“Напитката може да се приготви и в термос. Необходими са ви 100 гр сушени плодове. Изплакнете ги обилно и накиснете за пет минути в студена вода. След това ги сложете в термос, залейте с 1л вряла вода и поставете капачката. Напитката трябва да се остави да се кисне от седем до осем часа. Ако използвате цели плодове, бульонът ще бъде по-малко богат на вкус, но няма да съдържа влакна или кора. За да постигнете подчертан вкус, можете да смелите плодовете в блендер, преди да ги залеете с вряща вода. Бланширането запазва по-добре хранителните вещества. Преди консумация прецедете”, казва още д-р Волченкова.
Още: Чаят, който укрепва имунитета, облекчава болката и ни кара отслабнем
Още: Кардиолог: Каква е връзката между магнезия и сърдечното здраве
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!