Въпросът дали можете да пиете кафе на празен стомах тревожи мнозина, най-вече хората с висока кръвна захар. От една страна, кофеинът има ободряващ ефект и помага да се ободрите сутрин. От друга страна, пиенето на кафе на празен стомах може да повлияе негативно на стомаха и цялостното благосъстояние. Руският лекар д-р Михаил Кутушов дава експертно мнение по въпроса.
Експертъ допълва, че в случая е необходимо да се вземат предвид няколко фактора, които могат да повлияят на реакцията на тялото към кафето, изпито на празен стомах.
Пиене на кафе на празен стомах
"Кофеинът е психостимулант, който действа върху централната нервна система, предизвиквайки повишена активност и подобрена концентрация. Освен това ускорява пулса, повишава кръвното и стимулира производството на стомашен сок", обясни специалистът.
"Пиенето на кафе на празен стомах може да увеличи отрицателните ефекти на кофеина. Празният стомах е по-чувствителен към ефектите на киселината, така че може да се появи усещане за парене и дискомфорт. В допълнение, кофеинът може да ускори разграждането на гликогена в черния дроб, което води до намаляване на нивата на кръвната захар. При хора с диабет това може да причини хипогликемия", казва специалистът.
Кафето повишава киселинността на стомаха, подчертава д-р Михаил Кутушов и допълва, че хората с гастрит и пептична язва не трябва да забравят за това.
Какво да сложите в кафето, за да отслабнете по-бързо?
Тази напитка също може да причини безсъние, тревожност, безпокойство и главоболие, добавя докторът.
Специалистът обръща внимание на факта, че тялото на всеки човек е индивидуално, така че реакцията към кафето на празен стомах може да бъде различна. Тези, които имат хронични заболявания, определено трябва да се консултират с лекар.
Д-р Михаил Кутушов дава и препоръки как да намалим отрицателните ефекти на кофеина: "Сутрин, преди да се насладите на любимата си напитка, хапнете лека закуска. Пийте не повече от 3-4 чаши кафе на ден. Изберете меки сортове с ниско съдържание на кофеин. И не забравяйте да слушате тялото си".
Лекарят цитира и резултатите от някои проучвания, свързан с напитката. Изследване на учени от Харвард показа, че пиенето на поне 4 чаши кафе на ден намалява риска от жлъчнокаменна болест с приблизително 25 процента.
Пиенето на 2 до 5 чаши от напитката всеки ден намалява риска от депресия с 15-20 процента (въз основа на доклад на Archives of Internal Medicine от 2011 г.).
Проучване от 2005 г. на Радиологичното общество на Северна Америка установи, че две чаши ароматизирана напитка (с кофеин) подобряват краткосрочната памет и скоростта на реакцията. Рискът от развитие на болестта на Алцхаймер също е намален в резултат от ежедневната консумация на тази напитка, се казва още в проучването.
Тази напитка е по-полезна за възрастните хора от кафето
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!