Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво представляват храносмилателните ензими?

16 юли 2024, 18:49 часа

Храносмилателните ензими представляват активни белтъчни молекули, чиято основна “мисия” е да разграждат главните хранителни вещества - белтъци, мазнини и въглехидрати  на по-малки молекули, съответно аминокиселини, мастни киселини и глицерол, и монозахариди. Те от своя страна могат лесно и ефективно да бъдат абсорбирани в кръвообращението, чрез което да достигнат до всички точки в тялото.

Храносмилателните ензими се произвеждат естествено от нашия организъм, предимно в стомаха и панкреаса, но някои от тях като амилазата се синтезират и отделят от слюнчените жлези в устната кухина.

Какви видове храносмилателни ензими има?

Съществуват най-общо следните храносмилателни ензими:

●       Амилаза - разгражда въглехидратите като нишестето, например, до прости захари - глюкоза и малтоза.

●       Протеаза - разграждат белтъчните молекули ( протеини) до олигопептиди и единични аминокиселини.

●       Липаза - разгражда мазнините ( липиди) до мастни киселини и глицерол.

●       Лактаза - разгражда млечната захар - лактоза - до глюкоза и галактоза.

●       Целулаза - разгражда целулозата ( вид сложен въглехидрат ( фибри), който изгражда клетъчната стена при растенията, до глюкоза. 

Много често може да се сблъскаме с препарати, които съдържат ензимите папаин и бромелаин.

Те представляват два протеазни ензима, чиято функция е да разграждат белтъчните молекули и се срещат съответно в папаята (папаин) и ананаса ( бромелаин). Освен това, благодарение на напредналата наука, учените са открили, че те способстват за намаляване на възпалението в тялото като често се приемат с тази цел.

Други ензими, които значително по-рядко се налага да бъдат използвани като хранителни добавки, но се синтезират в нашия организъм са :

●       Малтаза - разгражда малтозата до две глюкозни молекули

●       Захараза - разгражда простата захар до глюкоза и фруктоза

●       Пептидаза -   разграждат олигопептидите ( съединения, съдържащи няколко аминокиселинни участъка), до единични аминокиселини. 

В някои ензимни препарати може да се срещне и добавен екстракт от жлъчка, което спомага допълнително за разграждане на липидите и може да е от полза при хора с нарушена жлъчна или чернодробна функция. Подходящи са при хора, претърпели операция за отстраняване на жлъчния мехур, с цел ефективно разграждане на веществата.

Кога приемът на храносмилателни ензими под формата на хранителна добавка може да бъде полезен?

Науката е установила някои ситуации и състояния, при които човек  може да извлече полза от добавянето на екзогенни ( от външен източник) ензими към режима си, с цел да постигне по-добро разграждане, съответно и усвояване на хранителните вещества.

За средностатистическия здрав човек, приема на хранителни добавки, съдържащи ензими, може да е полезен в следните случаи :

●       При прием на големи количества храна наведнъж - добавяйки ензими по време на храненето, постигаме по-пълно разграждане на храната като едновременно с това облекчаваме работата на организма и пазим органите от “износване”. При непълно разграждане на храната, в червата остават несмлени хранителни вещества, които стават “плячка” за чревните бактерии. В резултат на ферментните процеси, се отделят вредни токсини и газове, които водят до подуване на червата, флатуленция и възпалителна реакция в чревната стена.

●       При смесване на различни храни - смесването на различни храни може да затрудни храносмилателната система, което отново да доведе до увеличена бактериална активност вследствие наличие на хранителни вещества в червата.

●       При хора в напреднала възраст - с годините, ензимната активност в организма се понижава, като това засяга и секрецията на храносмилателни ензими. Приемът им под формата на хранителна добавка подсигурява по-пълното разграждане на веществата.

●       Приемът на храносмилателни ензими е подходящ при хора, които са прекарали наскоро някакъв вид бактериална или вирусна инфекция на гастроинтестиналния тракт. Такъв тип инфекциозни заболявания често се отразяват на хомеостазата на храносмилателната система, което се отразява и с понижена ензимна активност в периода на възстановяване.

●       При диети с високо съдържание на мазнини ( кето-диети)  - при тях, поради голямото количество мазнини, на които предимно се разчита за енергия, може панкреаса да изпитва затруднение при отделяне на достатъчно количество липаза.

Приемът на храносмилателни ензими е благоприятен в горните ситуации, но в други случаи може да бъде повече от препоръчителен. Примери за такива са: 

●       Храносмилателни смущения - индивиди, страдащи от състояние като например лактозна нетолерантност, при което се наблюдава дефицит на ензима лактаза, може да се възползват от приема на съответния ензим.

●       Заболявания на панкреаса - при хроничен панкреатит или кистична фиброза на панкреаса ( муковисцидоза), синтезата на панкреатични ензими е силно потисната, което води до непълното храносмилане на всички основни вещества. Употребата на храносмилателни ензими замества функцията на панкреаса в разграждането на веществата.

●       Синдром на дразнимото черво - пациентите често съобщават за подуване на корема, газове, и коремен дискомфорт, които са свързани с нарушено храносмилане. Приемът на ензими намалява времето за храносмилане и количеството несмлени хранителни вещества, което може да облекчи някои от симптомите на синдрома.

Как да ги приемаме?

При здрави хора, употребата на ензими с храната, е обоснована само при приема на по-големи количества. Затова е добре да прибягваме до тях само по време на основните хранения, където тялото може да има нужда от допълнителна подкрепа.

В случай на налично заболяване на храносмилателната система, приемът на хранителни добавки, съдържащи ензими, се определя от медицинският специалист, като в общи линии се налага при всяко хранене. Изключение може да правят само междинните “закуски”, които се състоят само от един продукт, най-често плод, тъй като тяхното храносмилане не изисква толкова усилия от страна на органите на гастроинтестиналния тракт.

Защо да изберем храносмилателните ензими на ВитаОн?

Храносмилателните ензими, които предлагаме са с премиум качество като сме напълно трансперантни относно съдържанието, изложено на опаковката.

Ние използваме само вещества с научно доказано действие и сигурен произход, за да може да се възползвате максимално от ефективността им.  

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес