Много остри и хронични заболявания налагат ограничения върху начина на живот на човека и хемороидите не са изключение. Компетентният подход към промените в начина на живот ще ускори възстановяването и ще предотврати повторение или прогресиране на патологията.
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Различни фактори могат да доведат до хемороиди, сред тях са:
· Заседнал начин на живот.
· Прекомерна физическа активност, особено водеща до повишаване на вътретазовото налягане: вдигане на тежести, работа като товарач и др.
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
· Недохранване.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
· Нарушения на изпражненията: запек или хронична диария.
· При жените - бременност и раждане.
Има ли ограничения за физическа активност и упражнения?
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Вероятно всеки е чувал, че хемороидите са заболяване на заседналия начин на живот. Често се развива при офис служители, шофьори, учители, касиери и т. н. Това обаче е само отчасти вярно. На хемороиди са подложени и хора, заети в професии с интензивен физически труд – танцьори, професионални спортисти.
Хората със заседнала професия, разбира се, трябва да търсят възможности за допълнителна физическа активност. Препоръчително е да започнете редовно да се занимавате с някакъв вид цикличен спорт, например бягане, плуване. Хората, които имат интензивна физическа активност по време на работа, трябва да ги намалят поне за периода на обостряне на заболяването. Като цяло можем да кажем следното: физическата активност и спортът са полезни, но трябва да се въздържате от "седящи" спортове (колоездене, гребане, конен спорт) и вдигане на тежести.
Какво не може да се яде при хемороиди?
Промяната на диетата при хемороиди е насочена преди всичко към работата на червата, по-специално към запек и диария. При запек, фекалиите и напрежението водят до пръсване на хемороидите. А при диария се получава допълнително дразнене на вече възпалената лигавица, което води до засилване на болката и възпалението.
При диария се набляга на храни, които "успокояват червата":
· течни зърнени храни с вода, по-специално ориз;
· банани;
· млечни продукти;
· слузести супи на нискомаслен бульон;
· варени зеленчуци и плодове, печени ябълки, богати на пектин;
· желе;
· диетични меса.
Възможно ли е загряване при хемороиди?
Термичните процедури при хемороиди са противопоказани. Те увеличават притока на кръв към възпалените тъкани, като допълнително влошават дразненето, сърбежа и болката. Освен това загряването може да увеличи кървенето от хемороида. Тези забрани се отнасят не само за локално отопление, но и за общи термични процедури - посещение на бани и сауни.
Какви са хигиенните ограничения при хемороиди?
През периода на обостряне не се препоръчва да се правят топли вани - по-добре е да се даде предпочитание на хладен душ. Хладните седящи вани могат да се използват с различни лечебни отвари, те ще облекчат симптомите на възпаление, по-специално сърбеж и болка.
Проктолозите препоръчват на такива пациенти да спрат да използват тоалетна хартия: колкото и мека и нежна да е хартията на допир, тя все пак ще нарани възпалената лигавица на перианалната област. След всяко изхождане лекарите препоръчват използването на биде, душ и в краен случай мокри кърпички.