Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво е шизофрения и как да я лекуваме

01 октомври 2019, 10:07 часа

Всички са чували за болестта шизофрения. Колко е опасна, кого застрашава и какво лечение се препоръчва, нека научим сега.

Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици

Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола

Днес ще се опитаме да разберем, какво представлява шизофренията като заболяване и защо е опасна, какви са симптомите й на проява. С по-прости думи ще се постараем да сме максимално изчерпателни:

Какво е шизофрения?

Това е сериозно психично заболяване. Винаги е придружено от разстройства в мисленето. При шизофрения, пациентът не може да възприема света такъв, какъвто е. На първо място се явяват халюцинациите. Когато халюцинациите се появят, могат да бъдат, както зрителни, така и слухови. В по-честите ситуации, засегнатият плашещи звуци и дрънкане. В някои случаи пациентът страда от дезорганизация на речта и параноя и изпитва ужасен дискомфорт от всичко това.

Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол

Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб

Какво е шизофрения и как се появява?

Психиатърът Айген Блейер разказва в детайли за заболяването шизофрения. Той го квалифицира като спектър от различни симптоми като дезорганизация, нелогично поведение и други разстройства.

Дълго време учените не можели да намерят причините за проявата на това опасно заболяване. След време, отрасъл на медицината, невробиологията се развила и внесла известна яснота по тези проблеми.

Шизофрения – що е то?

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Доказано е, че шизофренията е наследствено заболяване. Тя се появява в гените, в резултат на произволна мутация в ДНК на родителите. Има доказателства, че в резултат на алкохолизъм и наркомания случаите на шизофрения са много по-чести, отколкото при здрави хора.

Шизофренията се проявява в юношеска възраст и най-често - до 25 години. Проявява се постепенно, затова родителите често го объркват с кризата на юношеството. В тази връзка е необходимо да се определи, какви признаци на шизофрения съществуват.

Първоначални симптоми на шизофрения:

Промяна в настроението;

Пълна или частична изолация, най-често асоцииране;

Тежки комуникационни затруднения;

Множество заблуди в мислите;

Халюцинации (най-често слухови);

Увреждане на двигателния апарат, в т. ч. говора;

Проблеми с концентрацията;

Забавяне на мисленето.

Шизофрения и агресия

Най-често, когато заговорим за шизофрения, веднага си представяме пациент с пяна в устата, който тича да напада околните. Това, обаче не е най-правилното описание. Обикновено пациентите с шизофрения, не са склонни към насилие. Те искат мир и тишина. Проучванията показват, че преди да развият болестта, тези хора не са участвали в насилие. Това е ясен показател, че и с шизофрения няма да го направят. За тях, обаче е противопоказно да употребяват наркотици и алкохол.

Шизофрения и агресия

Разбира се, шизофренията заедно с упойващи вещества, наркотици или други психоактивни вещества е опасен коктейл. Означава началото на обсебващо състояние, в което пациентът може да започне да осакатява или убива невинни хора. Тоест, всичко, което виждаме в страшни филми за шизофрениците убийци.

Любопитни факти за шизофренията:

Тук е мястото да споменем, че много известни гении и просто известни хора, страдали от шизофрения. Сред такива е Исак Нютон, който според учените е страдал от пристъпи на това заболяване. Такъв е и Ван Гог, който е потвърдил „куп“ симптоми на шизофрения.

В списъка е и Чарлз VI, който по принцип вярвал, че е направен от стъкло и не трябвало да го пипа никой! Има и мнения, че Ницше, Салвадор Дали и Николай Гогол, също са имали шизофрения.

Днес, шизофренията не се лекува изцяло. Симптомите й могат да бъдат „успокоени“ чрез курсове с антипсихотици.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Александър Коларов
Александър Коларов Отговорен редактор
Новините днес