Проф. д-р Антон Лугер е специалист по ендокринология, лекуващ лекар в болница Wiener Privatklinik и ръководител на отдела по ендокринология и метаболизъм в Медицинския университет във Виена. Той е включен от Станфордския университет в топ 4% на най-добрите учени в света през 2021 г. Председател е на Европейския съюз на медицинските специалисти (UEMS), секция "Ендокринология, диабет и метаболизъм". Член е на Клиничния комитет на Европейското дружество по ендокринология, на Комитета за номиниране на Европейското дружество по ендокринология, на борда на Австрийското дружество по ендокринология и на борда на Австрийското дружество за диабет. Той има над 300 публикации в рецензирани списания, обхващащи областите на клиничните, фундаменталните и транслационните изследвания.
Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар
Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни
1. Какво представлява хиперлипидемията?
Хиперлипидемия означава повишена концентрация на липиди в кръвта. Рутинно се измерват общият холестерол, LDL-холестеролът, HDL-холестеролът и триглицеридите, а при по-специални случаи са необходими и допълнителни параметри.
2. Какво трябва да е нормалното ниво на холестерола в зависимост от възрастта?
Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно
Още: Здравен съвет за деня, 22 януари: Лекар: Тези 4 храни са задължителни за отслабване
Целевият диапазон, т.е. горната граница, под която трябва да се поддържа нивото на LDL-холестерола, е различен в зависимост от наличието на допълнителни рискови фактори за атеросклероза. Те включват диабет или нарушен глюкозен толеранс, хипертония, нарушена бъбречна функция, фамилна анамнеза, както и възраст.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Комбо-тест за грип, RSV и COVID-19: Кога и как да го направите?
3. При какви стойности може да се говори за хиперлипидемия?
Горната референтна граница е 190 mg/dL за общия холестерол и 130 mg/dL за LDL-холестерола при хора без рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания. Освен това концентрацията на триглицеридите трябва да бъде под 150 mg/dL.
4. Какво причинява повишените нива на липидите в организма? Какво значение имат начинът на живот и семейната история?
Още: Кардиолог: Телешко - вдига или сваля холестерола
Още: Билка номер 1 при лошо кръвообръщение
Генетичната предразположеност е важен рисков фактор за хиперлипидемия, наред със затлъстяването, прекомерната консумация на нездравословни храни и напитки и заседналия начин на живот.
5. Как можем да разберем дали имаме високо съдържание на мазнини, има ли определени признаци?
За съжаление няма първоначални признаци или симптоми на завишените нива на липидите, а единственият начин за потвърждаване на състоянието е установяването им в кръвта.
6. Може ли наднорменото тегло да бъде признак за висок холестерол или това не е необходимо?
Наднорменото тегло е много често, но не непременно, свързано с хиперлипидемия.
7. Колко често се препоръчва да се правят кръвни изследвания за установяване на нивата на холестерола и триглицеридите?
При хора без рискови фактори първоначалният скрининг трябва да се извършва на около 35-годишна възраст, а след това да се контролира на всеки 5 години. Ако нивата на липидите са повишени и се започне терапия, те трябва да се проверят отново след 3 месеца, а след това, ежегодишно.
8. Какви рискове крият високите нива на мазнини?
Повишените нива на LDL-холестерола допринасят за развитието на атеросклероза с риск от инфаркт на миокарда, инсулт, периферна артериална болест и нарушена бъбречна функция. Значително повишените нива на триглицеридите (над 500 mg/dL) са свързани с риск от панкреатит - възпалителен процес на панкреаса, който може да бъде животозастрашаващ, да причини диабет и липса на ензими, необходими за нормалното храносмилане.
9. Как могат да се приведат в нормални граници без прием на лекарства и колко бързо?
Здравословна диета с ниско съдържание на мазнини и въглехидрати, състояща се от малки количества наситени мазнини, заедно с намаляване на теглото при хора със затлъстяване и наднормено тегло, в съчетание с редовна физическа активност (2,5 часа седмично), може за кратък период от време да намали повишените нива на липидите. В допълнение, при повишени нива на триглицеридите избягването на алкохола е от първостепенно значение.