Тиреоидит на Хашимото е автоимунно заболяване, което постепенно разрушава щитовидната тъкан. Тази жлеза е с форма на пеперуда и стои в основата на врата. Секретира хормони, които засягат почти всяка органна система, включително сърцето, белите дробове, скелета и храносмилателната и централната нервна система.
Още: Белият равнец: Лечебни свойства, приложения и ползи за здравето
Още: На колко години се появяват първите бръчки по лицето?
Диетата и начинът на живот играят жизненоважна роля в управлението на Хашимото, тъй като много хора откриват, че симптомите им продължават дори и с прием на лекарства. Изследванията показват, че изключването на определени храни, приемането на добавки и промяната в начина на живот подобрява симптомите. Какво обаче НЕ трябва да ядете?
КАКВА Е РАЗЛИКАТА МЕЖДУ ХРАНИТЕЛНА ЧУВСТВИТЕЛНОСТ И АЛЕРГИЯ
1. Глутен и зърнени храни
Още: Лекар: За колко време минава упоритата кашлица?
Още: Лош дъх и възпалено гърло: Най - необичайните симптоми на сезонна алергия
Много проучвания показват, че страдащите от Хашимото са по-склонни да имат цьолиакия. Нещо повече, някои доказателства сочат, че безглутеновите и беззърнести диети могат да бъдат от полза за хората с болестта на Хашимото.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Чай от глухарче: За какво помага и как е правилно да се пие
2. Млечни продукти
Диетата за автоимунен протокол (AIP) е предназначена за хора с автоимунни заболявания. Тя премахва потенциално вредните храни като зърнени храни, млечни продукти, добавена захар, кафе, бобови растения, яйца, алкохол и ядки.
3. Пилешко месо
Още: Трик и 10+ идеи срещу високо кръвно - ето КОЕ помага най-добре
Още: Магнитни бури и слънчеви изригвания - Как да ги поставим на мястото им с хитри идеи?
Мнозина лекари препоръчват да се откажете от пилешкото месо по същата причина като млечните продукти – заради добавени хормони, които могат да влошат състоянието на щитовидната жлеза.