Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво да направите, ако не може да заспите дълго?

02 декември 2024, 22:09 часа

Понякога се случва, че след като се окажете в леглото, не можете да заспите, затова експертите от здравния портал The Health Site препоръчват използването на тези прости препоръки. 

Защо човек не може да спи дълго време?

Има няколко причини, поради които не можете да заспите бързо. Ето някои от най-често срещаните:

  • стрес и безпокойство;
  • промяна на режима, по-специално поради работните графици;
  • некомфортни условия на сън;
  • пиене на алкохол и кофеинови напитки преди лягане;
  • ангажименти до късно вечерта с деца или домашни любимци;
  • активни дейности вечер;
  • тежка храна преди лягане;
  • адаптация след почивка или преместване;
  • всякакви болести.

Какво да направите, за да заспите по-бързо: практически препоръки за здрав сън

Създайте комфортни условия за сън. Трябва да спите на удобно легло, в стая с плътни завеси, при температура на въздуха от шестнадесет до двадесет и три градуса. Преди сън стаята трябва да се проветри. По-лесно е да заспите под тежко одеяло.

Кои са най-добрите позиции за добър нощен сън?

Премахнете всички дразнители от стаята. Джаджите трябва да бъдат изключени и да се поставят далеч от леглото. Домашните любимци също не трябва да са в леглото. Всеки има нужда от добър нощен сън, което означава, че трябва да има собствено индивидуално легло. Не трябва да сърфирате в социалните мрежи или да четете новини преди лягане - това ще възбуди нервната ви система и няма да можете да заспите дълго време.

Осигурете си пълноценна вечеря. Не трябва да си лягате с празен стомах, защото може да се събудите от глад. Ако сте на диета, тогава един час преди лягане можете да ядете малко плодове или да изпиете чаша кефир. Преди лягане не трябва да консумирате мазни храни, алкохол, кафе, силен черен чай или енергийни напитки.

Други съвети за добър нощен сън

Създайте си навика да се разхождате вечер. Леката умора, съчетана с чист въздух, успокоява, отпуска и облекчава напрежението. Препоръчително е да се разхождате от 20 до 90 минути преди лягане.

Избягвайте късните вечери. Тежките ястия не трябва да се консумират 2-3 часа преди лягане. Лека закуска е приемлива, но без солени, пикантни или мазни храни. Следобед е по-добре да не пиете тонизиращи напитки (чай, кафе, енергийни напитки, алкохол).

Лягайте си по едно и също време всеки ден. Производството на мелатонин се активира между 23 и 3 часа. Това е оптималният период за дълбок сън. И е по-добре да си легнете около 21-23 часа.

Създайте комфортни условия. Спалнята трябва да бъде затъмнена с пердета или щори. Благоприятната температура за сън е 17-20 градуса, нивото на шума не трябва да надвишава 30 dB. Ако е необходимо, можете да използвате тапи за уши или маска за сън.

Създайте свои собствени навици за сън. Струва си да опитате различни начини да намерите своя: четене, плетене, вземане на топъл душ или вана, слушане на медитативна музика, правене на самомасаж.

Достатъчно движение през деня. Умерената физическа активност през деня улеснява и ускорява заспиването вечер, а липсата й затруднява избавянето от безсънието. Този ефект е свързан с производството на хормона на умората.

Това са най-вредните напитки вечер - вдигат захарта и нарушават съня

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес