Заушка, остро заразно заболяване при човека, чиито основни симптоми са болезненост и подуване на тъканите на паротидните слюнчени жлези. Причинителят на инфекцията е РНК-съдържащ вирус от семейството на парамиксовирусите (Paramyxoviridae), което включва и параинфлуенца вируси, причиняващи грипоподобни инфекции, и вирусът на т.нар. Нюкасълска болест при пилета.
От проникването на патогена в организма до появата на първите симптоми на заушка минават средно 2-3 седмици (12-24 дни). Заболяването започва остро:
Това са първите симптоми при цироза - не ги пропускайте!
- телесната температура се повишава до 38-40 ° C, достигайки максимум през първите няколко дни от заболяването;
- развиват се прояви на обща интоксикация;
- обезпокоени от дърпащи болки и усещане за напрежение в паротидната област;
- шум в ушите.
Понякога епидпаротитът се проявява с относително ниска температура, докато съпътстващите симптоми липсват или са слабо изразени. Почивката на легло и самоизолацията могат да помогнат за намаляване на риска от усложнения и предотвратяване на разпространението на инфекцията.
Класическата проява на заушка се счита за поражението на слюнчените жлези, които са локализирани близо до ушите.
Това са първите симптоми на деменция, които най-често се пренебрегват
Такъв възпалителен процес е придружен от:
- зачервяване и подуване на лигавицата на бузите;
- болка при движение на челюстта;
- намалено слюноотделяне и сухота в устата;
- визуално забележимо увеличение на слюнчените жлези, което достига максимум до 3-ия ден от заболяването.
Инкубационният период - интервалът от заразяването (контакт с болния) до появата на първите симптоми - обикновено е 17-21 дни. След възпроизвеждане в тъканите на паротидната жлеза, вирусът навлиза в слюнката на пациента, като по този начин получава възможност за разпространение. Болният е най-заразен в периода 1-6 дни преди подуване на жлезите и през следващите 9 дни. Заболеваемостта от паротит обикновено се увеличава в края на зимата и през пролетта. По това време често придобива характер на епидемия, особено сред учениците. След заболяването обикновено се развива доживотен имунитет, но са известни случаи на две или дори три инфекции.
Кои са задължителните симптоми, ако имате гъста кръв?
Симптоми на заболяването
Ранните симптоми на заушка са треска, втрисане, главоболие, възпалено гърло, болка в паротидната област. Те се появяват два-три дни преди характерното уголемяване на слюнчените жлези. Обикновено са засегнати една или и двете паротидни жлези, но могат да бъдат засегнати и други слюнчени жлези (напр. субмандибуларни). Температурата се повишава до 37,8°-39,4°C и като правило продължава около три дни. Най-голямото увеличение на жлезите се наблюдава на 2-3-ия ден, в същото време тъканите набъбват пред ухото и под него. След около седмица отокът започва да намалява, но в някои случаи продължава няколко седмици. При децата заболяването обикновено протича по-леко, отколкото при възрастните.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.