Темата за холестерола е доста често обсъждана и по-възрастните мъже и жени се интересуват от нея, защото доста от тях имат висок лош холестерол. Храненето е от изключително важно значение при този проблем и затова, ако сте с висок холестерол, трябва да внимавате какво консумирате.
Какво представлява холестеролът ?
Той е особен липид, който се съдържа в клетките на тялото и е сред основните компоненти на тяхната мембрана, близо 25% от холестерола получаваме чрез храната. Останалата част се синтезира в много телесни тъкани като структурите на черния дроб, репродуктивните органи, тънките черва, надбъбречните жлези и др.
Какви са функциите на холестерола ?
- Укрепва клетките и намалява тяхната повърхност.
- Подпомага храносмилането.
- Защитава нервните влакна.
- Участва в образуването на полови хормони.
- Стимулира производството на витамин D.
Какви са допустимите граници при висок холестерол?
Лекар: Това е най-опасният плод за хората с висок холестерол
Важно е холестеролът да бъде в нормални граници, т.е нивото на общия холестерол в кръвта да е до 5.1 mmol/l, на триглицеридите до 1.7 mmol/l, а на LDL – до 3.4 mmol/l. Като нормални стойности на HDL в кръвта се приемат следните величини – за жените над 1.3 mmol/l, а за мъжете – над 1.0 mmol/l.
При диагностициране на високи кръвни нива на лошия и общия холестерол, както и на триглицеридите, трябва да се вземат мерки, защото в противен случай може да се развие атеросклероза или други сърдечно-съдови заболявания. През последните години високият холестерол се лекува с медикаменти от групата на статините, които предотвратяват прекомерното производство на холестерол в черния дроб. Използват се и лекарства, които увеличават активността на жлъчката или такива, които понижават поемането на вещества от червата.
Лекарствата обаче не са безобидни и задължително трябва да се приемат след консултация с лекар и направена от него схема. Омега-3 мастни киселини е добавка, която може да възстанови баланса между добрия и лошия холестерол и също така укрепва сърцето, кръвоносните съдове и опорно-двигателната система.
Редовната физическа активност е важна за поддържане здравословните нива на холестерола. 30 минути на ден са напълно достатъчни, а и ежедневните упражнения ще ви помогнат да редуцирате теглото си.
Тютюнопушенето също има неблагоприятен ефект върху холестерола. Съставките в тютюневия дим намаляват добрия холестерол, което прави кръвоносните съдове податливи на увреждания.
Билката, която сваля холестерола и топи кръвни съсиреци
Както вече споменахме, храненето е много важно при проблеми с холестерола. Специалистите съветват да спазвате постите, защото храните, които тогава не бива да консумирате, внасят почти целия външен холестерол. През останалото време на годината е препоръчително да се избягва консумацията на храни, които съдържат трансмастни киселини.
Липидният профил трябва да се проверява на всеки 5 години, за да си гарантирате крепко здраве.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.