Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви промени настъпват в кръвоносната система през пролетта и как ни се отразяват те

18 април 2024, 05:40 часа

Въпреки че температурите все още приятни, навлязохме в един много специален сезон, пролетта. Настъпването на този сезон е съпроводено с много промени за тялото. Една от тях е свързана с кръвта.

Още: Лекар: Гликемичният индекс и гликемичният товар - основни разлики

Още: 3 необичайни симптома с ръцете, които издават проблеми с черния дроб

Още: Кога трябва да се тревожим за ниския холестерол

Както знаем, пролетта започва на 21 март и денят започва да става по-дълъг. Това явление оказва голямо влияние върху нашето тяло. През зимата много хора се чувстват стресирани или меланхолични. Но в слънчевите дни е различно.

Също така, повишената радиация и топлина на слънцето има ефект върху нас. Той засяга производството на определени хормони като мелатонин, който има ефект върху нашите емоции, апетит или енергия.

Още: „Кафе преди дрямка“: Работи ли този метод?

Още: 6 промени в поведението, които издават деменция

Но настъпването на пролетта не е добра новина за всички. За разлика от много хора, някои са засегнати от внезапна тъга или апатичност. Този тип симптоми са свързани с така наречената пролетна умора.

Тази умора е придружена от нарушения на съня, загуба на мотивация и скука. Все пак не губете надежда, защото според лекарите пролетната умора е лека и често е краткотрайна.

В студено време кръвоносните съдове на повърхността на тялото ни се свиват, за да задържат топлата кръв дълбоко вътре.

Когато времето се затопли, кръвоносните съдове се разширяват, за да освободят топлината от тялото. Така че става въпрос за по-добро кръвообращение при по-топло време.

Още: Лекар: Това е най-добрата напитка за дебелото черво, тя е задължителна за възрастните хора

Още: Здравословна ли е водата с лимон - отговор от лекар

Така че през пролетта това, което се случва, е прилив на кръв в тялото поради затоплянето на климата и това често означава промяна в настроението и нагласата към живота. Това възприятие идва от по-голямата енергия, която обхваща тялото.

Още: Защо не трябва да пренебрегвате болките в корема?

Клетките на тялото непрекъснато се делят, умират и регенерират. Всяка клетка има различен жизнен цикъл. Това се случва през целия ни живот. Клетките в лигавицата на стомаха се сменят на всеки пет дни, защото са изложени на киселинност. Червените кръвни клетки живеят най-малко четири месеца в тялото, докато белодробните клетки умират и се подменят на всеки пет месеца. Някои клетки обаче се нуждаят от поне седем години, за да се регенерират. Казано с други думи, нито една клетка не е незаменима. Те постоянно се променят и това не е само въпрос на сезони.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес