Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви изследвания трябва да се правят след 30-годишна възраст?

23 ноември 2024, 06:50 часа

След 30-годишна възраст тялото започва постепенно да се променя и рискът от различни заболявания се увеличава. Редовните профилактични прегледи са от съществено значение за ранното откриване на здравословни проблеми. Систематичното наблюдение на здравето позволява бързо да приложите подходящо лечение и да предотвратите сериозни заболявания. Струва си да знаете на какви тестове трябва да се подложи един 30-годишен човек, за да се грижи правилно за здравето си на тази възраст.

Още: Лекар: Яжте го преди лягане, този плод топи мазнините, докато спите, здравен съвет за деня, 26 декември

Още: Здравен съвет за деня, 26 декември: Лекар: Яжте ги всеки ден през зимата, тези плодове са най-добри за имунитета

Какви кръвни изследвания си струва да правите след 30-годишна възраст

Най-важните кръвни тестове след 30 за жени и мъже включват:

Още: Алергия към коледна елха: Какви са симптомите и какво да направите

Още: Здравен съвет за деня, 25 декември: Лекар: Изпийте това половин час преди да седнете на масата на Коледа и Нова година

Още: Лекар: Това е най-полезното сирене, яжте по 50 гр на ден от него, здравен съвет за деня, 25 декември

Пълна кръвна картина

Кръвната картина е основен тест за оценка на общото здравословно състояние. Чрез анализиране на броя на червените и белите кръвни клетки и тромбоцитите, той помага за откриване на анемия, недостиг на витамини, възпаления, инфекции и някои видове рак. Лекарите препоръчват да се правят кръвни изследвания всяка година.

Нивото на кръвната захар

Тестът определя правилната концентрация на глюкоза в кръвта. Повишените нива могат да показват риск от диабет тип 2, който често се развива в средна възраст. Може също да увеличи риска от съдови заболявания и хронично бъбречно заболяване. Най-добре е да се прави обременяване с глюкоза на всеки 3 години.

Още: Кардиолог: Пуешко месо - как влияе на холестерола

Още: Лекар: Вино - как влияе на пикочната киселина

Още: Куркума: Защо си струва да я използвате през есента?

Щитовидни хормони

Струва си редовно да провеждате тест за оценка на функцията на щитовидната жлеза. Тя включва определяне нивото на хормоните на щитовидната жлеза - FT3 и FT4, както и тиреостимулиращия хормон (TSH). Аномалиите във функционирането на щитовидната жлеза влияят върху здравето на сърцето и нервната система. Разширените тестове включват тестове за анти-TPO, анти-TG и TRAb антитела, които позволяват откриването на заболявания на щитовидната жлеза, като болест на Хашимото или болест на Грейвс.

Още: Здравен съвет за деня, 24 декември: Лекар: По 1 лъжица на ден от тази подправка сваля захарта и топи мазнините

Още: Лекар: Яжте ги всеки ден през зимата, тези плодове и зеленчуци заместват добавките с витамини, здравен съвет за деня, 24 декември

Чернодробни изследвания

Чернодробните тестове включват анализ на 4 чернодробни ензима (GGTP, ALT, AST, ALP) и концентрацията на жлъчен пигмент (билирубин). Тестът ви позволява да проверите активността на тези параметри в кръвта и по този начин да прецените дали черният дроб работи правилно. Тестът позволява ранно откриване на чернодробни заболявания, като мастно чернодробно заболяване и хепатит B и C, които не предизвикват никакви симптоми.

Още: Тревожна картина за българските младежи показва международно изследване

Липидограма

Липидограмата показва концентрацията на общия холестерол и неговите отделни фракции: LDL, т.нар. лош холестерол и HDL, т.нар добър холестерол и триглицериди (TG). Излишният LDL холестерол се натрупва в стените на артериите, увеличавайки риска от атеросклероза и сърдечно-съдови заболявания. След 30-годишна възраст се препоръчва изследване на липидите на всеки 2-3 години.

Ниво на витамин D

Витамин D е от съществено значение за поддържане на здравето на костите, имунната система и нервната система. Недостигът му е много опасен за общото здраве. Поради това нивото му трябва да се проверява редовно и, ако е необходимо, да се осигури достатъчно количество.

Пикочна киселина

Високите нива на пикочна киселина могат да доведат до подагра, особено при хора с наднормено тегло или метаболитни проблеми. В допълнение, повишената пикочна киселина може да показва диабет, хипертония или атеросклероза. Струва си да се изследва нивото на пикочната киселина на всеки 1-2 години.

Какви профилактични прегледи си струва да си правите след 30-годишна възраст

Общ тест на урината

Изследването на урината включва химичен анализ на проба от урина и може да открие инфекции на пикочните пътища, диабет и бъбречни заболявания. Общият тест на урината се използва както при общата оценка на здравето, така и при диагностицирането на специфични заболявания или чернодробни нарушения. Специалистите препоръчват изследване на урината поне веднъж годишно.

Кръвно налягане

Хипертонията често се развива без очевидни симптоми, но може да доведе до сериозни сърдечни заболявания, бъбречни заболявания и увреждане на кръвоносните съдове. Редовното измерване на кръвното налягане е важно за профилактиката на сърдечно-съдовите заболявания. След 30-годишна възраст е препоръчително кръвното налягане да се измерва два пъти годишно.

ЕКГ на сърцето

ЕКГ (електрокардиография в покой) е тест, който записва електрическата активност на сърцето. След 30-годишна възраст, особено ако има фамилна анамнеза за сърдечни заболявания, си струва да се направи ЕКГ, за да се провери дали сърцето работи правилно.

Коремна ехография

Ултразвуковото изследване на коремната кухина ви позволява да оцените състоянието на вътрешните органи като черния дроб, бъбреците и панкреаса. Това може да помогне за откриване на камъни в жлъчката, бъбречни лезии или други аномалии на ранен етап и осигуряване на подходящо лечение.

Стоматологичен преглед

След 30-годишна възраст си струва редовно да посещавате зъболекаря, за да предотвратите кариес, заболявания на венците и проблеми със зъбите. Препоръчва се поне едно контролно посещение годишно. Пренебрегването на състоянието на вашите зъби и орално здраве може да допринесе за развитието на много заболявания.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елица Христова
Елица Христова Отговорен редактор
Новините днес