Според статистиката, всеки четвърти пациент с високо кръвно налягане не знае каква е истинската причина за тези стойности. Предписаните лекарства нямат желания ефект и тялото все повече страда от последствията от това опасно състояние. Нужно е да се установи кое провокира това състояние, а не само да се борят симптомите.
Кардиолозите и терапевтите продължават да предписват лекарства на пациентите, но те не дават очаквания резултат. В такива случаи може да помогне консултация с ендокринолог. Понякога ниската осведоменост за вторичната хипертония сред общопрактикуващите лекари, терапевти и кардиолози води до това, че тя рядко се разпознава.
Лекар: Какво да направим първо при високо кръвно?
Този проблем съществува не само у нас. Но все повече ендокринни общности призовават всеки пациент да бъде изследван поне веднъж в живота си. Това значително ще намали риска от инсулти, инфаркти и нарушения на сърдечния ритъм, осъзнават експертите.
Истинските причини за високо кръвно налягане могат да бъдат няколко.
Нарушение в работата на надбъбречните жлези
Надбъбречните жлези са ендокринни жлези, които се намират над бъбреците. Те произвеждат хормони като кортизол, адреналин и алдостерон. Излишъкът от тези хормони води не само до повишаване на кръвното налягане, нарушения на сърдечния ритъм, но също така причинява диабет, повишена чупливост на костите, промени в настроението и др.
Нарушение в кръвотока на бъбреците и бъбречни заболявания
Бъбреците не само „пропускат“ цялата кръв през себе си, но и произвеждат вещества, които участват в регулирането на кръвното налягане. Нарушаването на тяхната работа може да доведе до повишаване на налягането до 200 mm Hg. Чл. и повече.
Стрес, наднормено тегло и надбъбречни жлези - връзката между тях и как да се реши проблемът
Нарушения на дишането по време на сън
Научно наречено, това състояние е известно като синдром на обструктивна сънна апнея.
Такива нарушения възникват, ако поради анатомичните особености на орофаринкса по време на нощното отпускане на ларингеалните мускули се образува пречка за преминаването на въздушния поток. Резултатът е кислороден глад на целия организъм. В опит да се компенсира това животозастрашаващо състояние се повишава кръвното налягане и се появяват нарушения на сърдечния ритъм. През деня човек изпитва чувство на сънливост, умора и повишен апетит.
Нарушения в дейността на щитовидната жлеза и в калциевия метаболизъм
Тези състояния също водят до повишен съдов тонус и високи стойности, отчетени на на тонометъра.
Без да бъде установена истинската причина, дори идеалните стойности на кръвното налягане, постигнати с лекарства, не трябва да успокояват нито вас, нито вашия лекар. Ако повишаването на налягането е причинено от хормонален дисбаланс, излишните хормони в кръвта все още остават и продължават своето вредно въздействие върху организма, което би могло да доведе до диабет, нарушения на сърдечния ритъм и др., предупреждават експерти.
Има няколко вида ендокринна хипертония, включително:
Високо кръвно и домашна медицина - 10+ спешни хитрини
Първичен хипералдостеронизъм: Хормонално нарушение, което води до високо кръвно налягане, когато надбъбречните жлези произвеждат твърде много хормон алдостерон, което повишава нивата на натрий в кръвта.
Феохромоцитом: Рядък ендокринен тумор, произхождащ от медулата, вътрешната част на надбъбречната жлеза. Това причинява освобождаване на прекомерни количества хормони, които контролират отговорите на стреса, сърдечната честота и кръвното налягане.
Параганглиом: Тумор, който произхожда от кората, външната страна на надбъбречните жлези. Най-често те са разположени в областта на главата и шията, сърцето, пикочния мехур, гръбначния стълб, гърдите, корема или таза и произвеждат прекомерни количества от хормона катехоламин, което може да доведе до високо кръвно налягане
Може да се наложи да бъдете наблюдавани от специалист известно време, да се направят изследвания, базирани на ендокринологията, което ще помогне да се установят истинските причини за появилата се хипертония.
За много пациенти диагностиката е позволила напълно да спрат приема на антихипертензивни лекарства, да поддържат здравето на бъбреците или да премахнат умората през деня и липсата на енергия.
Алгоритъмът за изследване и наблюдение на подобни симптоми и състояния е разработен в съответствие с най-новите международни клинични указания и обикновено включва:
Как правилната техника на дишане ни помага при високо кръвно?
- лабораторни изследвания за оценка на състоянието на надбъбречните жлези, бъбреците, щитовидната жлеза, хипофизата;
- инструментални изследвания за изключване на туморни заболявания на надбъбречните жлези, проверка на кръвния поток в бъбреците. Нощното наблюдение на дишането ще гарантира, че няма паузи в дишането и не страдате от сънн апнея.
Хоспитализацията на пациенти в отделението по ендокринология по подобна програма се извършва след преглед от специалист.