Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Каква е разликата между бактериална и вирусна инфекция?

25 февруари 2025, 07:35 часа

Ако смятате, че въпросът каква е разликата между бактериална и вирусна инфекция е елементарен и отговорът е ясен, тази статия е точно за вас. Да, вирусните инфекции се причиняват от вируси, а бактериалните – от бактерии, но това е само зрънце от информацията, която ви е нужна за профилактика и лечение на вирусни и бактериални заболявания.

Защо е важно да знаем каква е разликата между бактериална и вирусна инфекция?

Разпознаването на вирусните и бактериалните инфекции е важно както за пациентите, така и за лекарите. Ако пациентът страда от бактериално заболяване, само подходящият антибиотик ще помогне. При разпознаване на вирусно заболяване редица противовирусни медикаменти могат да помогнат и облекчат състоянието на пациента. Важно е това да става след консултация с личния лекар поне по телефона. Абсолютно зловредно и опасно и лечението с антибиотик при вирусна инфекция. Безразборната употреба на антибиотици, които бяха достъпни до скоро в аптеките „ за свободно“ закупуване поражда рискове както за пациента, така и за способността на антибиотиците да се борят с бактериите. При вирусна инфекция антибиотикът няма да помогне. Той се предписва, ако има доказателство за бактериална инфекция, която лесно се открива от лекарите с кръвни изследвания. Ако такива доказателства лисват, то приемът на антибиотици е не само излишен, но и вреден. Това прави важно разпознаването и различаването на вирусните от бактериалните инфекции.

Каква е разликата между грип и вирусна инфекция

Inserted Image

Защо приемът на антибиотици при вирусни инфекции е опасен за пациента?

Освен каква е разликата между бактериална и вирусна инфекция и тяхното идентифициране е важно пациентите да са информирани как и защо им вреди антибиотикът, приет при вирусна инфекция. От една страна, антибиотикът не лекува вирусни инфекции. От друга страна, той вреди, като унищожава полезните бактерии в стомаха и червата, а там, както знаете, е значителна част от имунната система на човек. Така приемът на антибиотици при вирусна инфекция понижава съпротивителните сили на организма, потиска имунната система и възпрепятства борбата ѝ с вирусите. Приемът на антибиотик по време на вирусна инфекция може да затрудни оздравителния процес, да го забави и да направи за организма справянето с вирусите много по-трудно. Пациентите често трудно разбират това и им е непонятно защо не се препоръчва прием на антибиотици при вирусна инфекция, а понякога им се предписват такива. Предписването се извършва от лекар, който е установил бактериално наслагване към вирусната инфекция или счита, че рискът за такова е прекалено голям. Приемът на антибиотици без лекарско предписание е опасен. Това обаче не е единствената причина да не се приемат антибиотици при вирусни инфекции.

Внимание, вирусна атака! Как успешно да се противопоставим?

Inserted Image

Защо приемът на антибиотици без необходимост е опасен?

Освен за пациента подобно своеволие поражда риск за цялото човечество. Не разбирате как? Просто е. При безразборен прием без нужда бактериите стават резистентни на антибиотиците. Това поражда реалния риск скоро човечеството да измира от елементарни болести, които се лекуват с блистер антибиотик. Антибиотиците попадат в околната среда и създават опасност за почва, животински, растителен свят, а ако се стигне до резистентност, каквато вече се наблюдава при някои антибиотици, са възможни тежки и смъртоносни последствия за човечеството. Този риск доведе до промяна в закона и възможност за закупуване на антибиотици само с рецепта, до преустановяване на свободния достъп до тях, тъй като масово пациентите си ги „предписват“ сами и ги използват безразборно. В идеалния случай на пациента трябва да се направи изследване кой е най-подходящият антибиотик за него, който ще се справи най-успешно с поразилата го бактерия.

Какво означава, ако сте резистентен към антибиотик?

Можем ли да различим вирусни от бактериални заболявания?

В много случаи можем да предположим, че сме се заразили с грип и че страдаме от вирусно заболяване, но нека оставим диагностиката на тези, които са учили за това – лекарите.

Личен лекар: Не започвайте самолечение, ако имате симптоми на вирусна инфекция

Имам ли бактериална инфекция – ето как да разбера

Статията не замества лекарска консултация.

Източник: Pfizer

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес