Пиенето на кафе има не само ободряващ ефект върху тялото. Консумацията му влияе върху състоянието на сърцето и цялото тяло. Нови доказателства, представени в European Heart Journal, предполагат, че времето на пиене на кафе може да е важно за вашето здраве. Пиещите кафе сутрин са по-малко податливи на сърдечно-съдови заболявания и имат по-малък риск от преждевременна смърт в сравнение с тези, които пият кафе през целия ден.
Влияние на времето, в което пием кафе върху здравето на сърцето
Проучването е включило повече от 40 000 възрастни, които са участвали в Националното изследване на здравето и храненето на САЩ (NHANES) от 1999 до 2018 г. Анализът показва пряка връзка между времето на консумация на кафе и здравето на сърцето. Водещият автор д-р Lu Qi от университета Tulane отбелязва, че предишни проучвания вече са посочили възможните ползи за здравето от кафето, но новото проучване разглежда по-задълбочено времето на консумация на кафе.
Здравен съвет за деня, 24 януари: Лекар: Това е идеалният брой чаши кафе на ден за бодрост и здраве
Хората, които пият кафе сутрин, имат 16% намален риск от обща смъртност и 32% намален риск от сърдечно-съдови заболявания. Този модел обаче не се наблюдава сред тези, които разпределят приема на кафе равномерно през целия ден. Интересно е също, че ползите от сутрешното кафе остават независимо от количеството консумирана напитка: независимо дали са две или три чаши или дори една малка чаша, рискът остава по-нисък.
Други ползи от кафето за здравето, доказани от науката
Изследвания, публикувани през последните години (в списанията Nature Communications и Circulation, наред с други), потвърждават обратната връзка между консумацията на кафе и риска от развитие на диабет тип 2.
Ново проучване: Как кафето влияе на мозъка
Те също така показават, че напитката може да предотврати появата на сърдечно-съдови заболявания поради своите антиоксидантни свойства, особено хлорогеновата киселина, която намалява инсулиновата резистентност, и фениловата и кафеената киселина. По този начин може да се каже, че по-голямата част от консултираните наблюдателни проучвания отразяват, че кафето може да бъде съюзник в защитата срещу риска от сърдечно-съдови заболявания.
От друга страна, някои епидемиологични проучвания показват, че кофеинът може да бъде ефективен терапевтичен агент срещу болестта на Алцхаймер. Тези проучвания показват, че кафето може да има благоприятен ефект върху защитата и обръщането на когнитивния спад. Констатациите обаче все още противоречат на предишни проучвания и е необходимо повишено внимание, докато по-нататъшните изследвания не внесат по-голяма научна строгост в тези открития, отбелязва изданието.
Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно
Трето, възможността кафето да действа като защитен фактор срещу развитието на някои видове рак, като рак на черния дроб и бъбреците, а също и в по-малка степен рак на дебелото черво и рак на гърдата, поради съдържанието на антиоксиданти, също се разглежда проучени.
Друго проучване, проведено от Университета на Британска Колумбия в Канада и Харвардското медицинско училище в Бостън, свързва консумацията на кафе с по-нисък риск от развитие на подагра. Според проучване на Института по обществено здраве в Хелзинки, страната с най-голяма консумация на кафе в света, което установи, че то намалява честотата на сърдечните заболявания, тъй като кафето е важен източник на антиоксиданти, точно както плодовете и зеленчуците. Може би затова е признат за слабителните си свойства, които предотвратяват запека. Освен това е добър диуретик.
Кардиолог: Пиенето на кафе само сутрин носи тези ползи за тялото, здравен съвет за деня, 21 януари
И накрая, смята се, че кафето оптимизира ефектите на болкоуспокояващите, особено тези, използвани за главоболие. Възможно е производителите на лекарства да включват малки дози кофеин в своите таблетки. Ползите за здравето от кафето обаче зависят не само от умерената му консумация. Крайният му ефект върху тялото ще зависи от това как всеки човек метаболизира кофеина и другите му компоненти, както и от влиянието на генетични, социални или екологични фактори.
По същия начин, аспекти като сорта, произхода или вида на обработка на самото кафе (филтрирано, пресовано, еспресо и т.н.) или вида на изпичане (естествено или изпечено), и преди всичко качеството на продукта, могат да променят неговата окончателен състав, като по този начин влияе или по друг начин върху това как се отразява на тялото.
Лекар: Това е единственият правилен начин за пиене на кафе, здравен съвет за деня, 12 януари
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!