Това, което ядете, може да има огромен ефект върху това как се чувствате, особено ако имате панкреатит - състояние, което възниква, когато органът, който произвежда вашите храносмилателни ензими, се възпали.
Вижте още: Тази напитка намалява напрежението и подобрява настроението
Обръщането на голямо внимание на вашата диета може да помогне за облекчаване на коремната болка, която придружава това състояние, казва специалистът по панкреаса Парабел Чахал, MD. Ако подберете храната си добре, можете да дадете почивка на панкреаса си и да му помогнете да се възстанови.
Така че е жизненоважно да знаете кои храни можете да ядете, кои трябва да избягвате и как тези избори могат да повлияят на тялото ви.
Връзката панкреатит-храна
При хронично възпален панкреас тялото ви не може да произвежда достатъчно от храносмилателните ензими, които помагат за усвояването на хранителни вещества от храните, които ядете.
С течение на времето може да станете недохранени или да започнете да отслабвате, без да се опитвате, казва д-р Чахал. Различната диета може да улесни панкреаса ви да върши работата си.
Промените в диетата обаче не засягат всички пациенти по един и същи начин. Въздействието зависи от това дали имате остър или хроничен случай на панкреатит, казва тя.
„Пациентите с лек панкреатит могат да се възползват само от промени в диетата и начина на живот“, казва тя. „Въпреки това, диетата не винаги е достатъчна сама по себе си, за да контролира симптомите в умерени до тежки случаи.“
Най-добрите храни за панкреатит
Щадящата панкреаса диета е с високо съдържание на протеини от постно месо и с ниско съдържание на животински мазнини и прости захари, казва д-р Чахал.
Трябва да ядете много:
зеленчуци
плодове
пълнозърнести храни
боб, леща.
Нискомаслени или обезмаслени млечни продукти (бадемово или ленено мляко).
Богатите на антиоксиданти храни като тъмни листни зеленчуци, червени горски плодове, боровинки, сладки картофи, грозде, моркови, орехи и нарове също са полезни. Но яжте умерено авокадо, зехтин, мазна риба, ядки и семена.
Средиземноморската диета е добър вариант за вас, ако се възстановявате от лек остър панкреатит. Можете да намерите здравословни рецепти в готварската книга на Националната фондация за панкреас, казва д-р Чахал.
Защо тези храни са полезни?
Фокусирането върху зеленчуци, плодове и пълнозърнести храни ограничава приема на холестерол и увеличава приема на фибри. Това намалява риска от развитие на камъни в жлъчката или високи триглицериди, които са сред водещите причини за остър панкреатит. Антиоксидантите се борят със свободните радикали в тялото ви, помагайки за намаляване на възпалението.
Вижте още: Кардиолог: Как влияе чесънът на холестерола
Добавянето на средноверижни триглицериди (MCTs) – мазнини, които често се извличат от кокосово масло или масло от палмови ядки – също може да помогне за повишаване на усвояването на хранителни вещества при хроничен панкреатит, казва д-р Чахал.
Най-лошите храни при панкреатит
Когато е възможно, стойте далеч от пържени или пълномаслени храни, както и храни с високо съдържание на захар.
Не забравяйте да ограничите:
Червено месо
Органно месо
Пържени картофи, картофен чипс
Майонеза
Маргарин, масло
Пълномаслени млечни продукти
Сладкиши
Подсладени напитки
Защо тези храни са вредни?
Вашият панкреас преработва по-голямата част от мазнините, които ядете. Така че, колкото повече ядете, толкова по-усилено работи панкреасът ви.
Храните с високо съдържание на мазнини и простите захари също повишават нивата на триглицеридите. Това повишава количеството мазнини в кръвта ви и увеличава риска от остър панкреатит. Изследванията също така показват, че преработеното месо и червеното месо увеличават риска от рак на панкреаса, казва д-р Чахал.
Възстановяване чрез вашата диета
Ако сте претърпели епизод на остър панкреатит, можете да ускорите възстановяването си с някои промени в диетата и начина на живот, казва тя.
Опитайте тези съвети:
Яжте 6 до 8 малки хранения на ден. По-лесно е за панкреаса.
Вземете мултивитамини за попълване на витамини A, D, E, K, B12, цинк и фолиева киселина.
Ограничете общия прием на мазнини до по-малко от 30 грама на ден. Елиминирайте наситените мазнини.
Избягвайте алкохола
Не пушете (или направете всичко възможно да се откажете).
Останете хидратирани.
Ако коремната Ви болка продължи, Вашият лекар може също да Ви насочи към специалист по лечение на болката.
В крайна сметка контролирането на вашата диета често е ефективен начин да защитите панкреаса си, казва д-р Чахал. „Независимо дали възпалението е остро или хронично, ние искаме да сведем до минимум допълнителното натоварване за панкреаса“, казва тя.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!