Вредните вещества са навсякъде около нас. Малките дози алуминий, които могат да проникнат в тялото, не са опасни. Повишеното количество на лекия метал в организма ни обаче може да доведе до сериозни здравословни проблеми.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Около половината от количеството алуминий, което поемаме, идва от храната. Той може да проникне в продуктите през непокрити алуминиеви части на опаковката. Можем да го намерим в кафето, чая и шоколада. Но и в зърнените култури и натуралните сокове, които се съхраняват в алуминиеви опаковки. Друг начин, по който алуминият може да проникне в тялото ни, е чрез козметични продукти, като дезодоранти, червило, паста за зъби, крем за слънце.
Защо алуминият е вреден за тялото
Обикновено организмът ни успява да изхвърли ненужното количество алуминий. Ако обаче надвишим дневната норма или имаме проблеми с бъбреците, лекият метал се натрупва в тялото ни. Тогава той се разгражда много по-бавно и може да ни навреди.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Уврежда различни органи
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Експертите предупреждават, че продължителното превишаване на дневната доза алуминий може да доведе до забавяне в развитието на мозъка и моториката. Той вреди на бъбреците, черния дроб и костите. В допълнение повишените нива на алуминий в тялото могат да предизвикат възпалителни процеси в клетките и да ги увредят. Нарушава се самият метаболизъм на клетките и те не могат да си набавят достатъчно енергия.
Кой е най-застрашен от превишеното количество алуминий
Всички са застрашени от честото използването на продукти, съдържащи алуминий. Съществуват обаче няколко рискови групи, при които проблемът трябва да се разглежда с особено внимание:
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
1. Кърмачетата и малките деца;
2. Тийнейджърите, които често посягат към пакетирани храни в междучасията;
3. Хората, които често употребяват дезодоранти и паста за зъби, съдържащи алуминий;
4. Бременни жени, които използват козметика, съдържаща алуминий.
Как да намалим рисковете
Храненето трябва да е разнообразно и балансирано. Така можем да избегнем натрупването на конкретни вредни вещества, с които прекаляваме.
При козметичните продукти, които ползваме, също е добре да има разнообразие. Можете да намалите рисковете и като избягвате дезодоранти със съдържание на алуминий. Обикновено това са така наречените продукти „против изпотяване“. Хубаво е да се запознаете с опаковката и на използваните от вас кремове и други козметични продукти.