Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как можете да разберете какво не е наред с тялото ви по вкуса в устата ви?

26 юни 2024, 19:22 часа

Ние усещаме вкуса чрез специални зони, разположени на езика. Хората имат четири вида вкусови рецептори, които различават горчив, сладък, солен и кисел вкус. Ако са раздразнени от определени молекули в храната или напитките, които влизат в устата, информацията се предава на мозъка – изпитваме определен вкус.

Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта

Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване

Но има ситуации, когато не ядем и не пием нищо, но все още има неприятно усещане в устата - вкус на сол, горчивина или киселина. Това се случва на почти всички от време на време.

Вероятно всеки човек е изпитвал неприятен или необичаен вкус в устата. Най-често се появява кисел, солен или горчив вкус, който сравнително бързо изчезва. Това усещане може да се дължи на лоша устна хигиена или консумация на храни с ярък, наситен вкус. Но понякога вкусът в устата показва заболявания, които изискват внимателна диагностика и лечение.

 

Още: Трябва ли да се тревожите: Как влияе червеното вино на холестерола и кръвната захар

Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар

Горчивина в устата - откъде идва?

Горчивият вкус в устата често се появява при пушачи и хора, които пият алкохол. В допълнение, това състояние може да показва гастроезофагеален рефлукс  (съкратено като ГЕРБ) - патология на храносмилателната система, при която съдържанието на стомаха редовно се изхвърля в хранопровода и причинява възпаление на лигавицата му.

Посетете зъболекар и невролог

Други възможни причини за горчивина в устата включват  заболявания на зъбите като периодонтит  - възпаление на тъканта около зъба, гингивит  - възпаление на венците, стоматит  - възпаление на устната лигавица, кариес  - разрушаване на твърдите тъкани на зъба и образуването на кухини в тях.

Още: Здравен съвет за деня, 22 януари: Лекар: Тези 4 храни са задължителни за отслабване

Още: Лекар: Яжте ги всеки ден през зимата, тези плодове и зеленчуци укрепват имунитета, здравен съвет за деня, 22 януари

Опасно ли е да имаме сладък вкус в устата

Кисел вкус

Киселият вкус в устата често придружава ГЕРБ. Може да се появи и при гастрит, причинен от повишена киселинност на стомашния сок.

Устойчивият кисело-горчив вкус често се свързва с хепатит и холелитиаза, това се случва заради нарушение в производството или транспорта на жлъчката. Сладко и кисело - при захарен диабет, когато метаболизмът на човек е нарушен.

Понякога киселият вкус в устата се появява след прием на лекарства - антибиотици, антихистамини, диуретици (диуретици), лекарства за високо кръвно налягане, някои сънотворни и антивирусни средства.

Кои са най-честите причини за горчив вкус в устата?

Солен вкус

Солен вкус в устата - един от признаците на дехидратация, свързан с диария, повръщане, интензивни упражнения или пиене на алкохол.

Освен това, соленият вкус може да бъде причинен от инфекции в устата и носа (патогените отделят токсини, които правят слюнката солена), сиалолитиаза (заболяване, при което се образуват камъни в слюнчените жлези, в резултат на което химичният състав на слюнката се променя и става по-солено), хранителни алергии.

Някои хора изпитват солен вкус в устата си след прием на диуретици, антибиотици, антидепресанти или лекарства за кръвно налягане..

Какво да правя?

Ако имате неприятен вкус в устата и той не изчезва в рамките на няколко дни, трябва да потърсите помощ от лекар. Специалистът ще събере анамнеза, ще предпише всички необходими лабораторни и инструментални изследвания и след поставяне на диагнозата ще предпише лечение.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес