Доматите присъстват в диетата на почти всеки човек. Но как те влияят на здравето на щитовидната жлеза. Отговор на този въпрос дава д-р Олег Кривченков. Той споделя, че някои здравословни храни могат да бъдат вредни за тялото, включително и доматите. Експертът предупреждава за възможни негативни ефекти при консумацията на зеленчука.
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Какъв е ефектът върху щитовидната жлеза от консумацията на домати?
„Доматите са с ниско съдържание на калории и се използват в нискокалорична диета. Съдържа витамин С, А, магнезий, калций, желязо. Може да съдържа соланин, естествена отрова, както и оксалова киселина, която е опасна за хора с уролитиаза. Те често могат да стимулират автоимунни процеси в човешкото тяло. Например автоимунен тиреоидит”, споделя специалистът.
Вкусни градински домати дори през октомври - ето какво правят опитните градинари
Въпреки тези негативни ефекти, специалистът припомня и какви са ползите от консумацията на този зеленчук.
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Ползи от доматите
Зрелите плодове са богати на аскорбинова киселина (витамин С) и каротин, витамини от група В, витамин К, никотинова и фолиева киселини. Доматите са на второ място след морковите по съдържание на каротин . В допълнение към витамините, доматите съдържат минерали: силиций, йод, калций, магнезий, желязо, фосфор, сяра, както и нишесте, протеини и пектин.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Освен това доматите са лидери по съдържание на ликопен. Ликопенът е червен пигмент. Неговите полезни свойства са следните:
- намаляване на нивото на „лошия” холестерол в кръвния серум;
- свързване със свободните радикали;
- намаляване на риска от развитие на рак.
Според изследване на Института по ракови проблеми редовната консумация на домати (особено пресни, поне 1-2 пъти седмично) намалява вероятността от развитие на рак с 30%.
Зеленчуците и пресният сок от тях са полезни при:
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
- заболявания на сърцето и кръвоносните съдове;
- анемия;
- изтощение на организма;
- запек;
- разширени вени;
- кожни заболявания.
Консумацията на домати е противопоказна при камъни в жлъчката, язва на стомаха и дванадесетопръстника, подагра, камъни в бъбреците или пикочния мехур.
Калоричното съдържание на 100 гр домати е само 17-23 kcal (в зависимост от сорта). Поради това те често се използват в диетични режими за отслабване. Например средиземноморската диета и нейните варианти са богати на домати.
В народната медицина кашата от пресни плодове се използва като лек при мазоли, изгаряния и лунички - нанася се върху тях. При разширени вени направете компреси в областта на засегнатите вени.
В допълнение, доматите се използват широко в козметологията. Те насищат кожата с витамини и минерали, помагат за овлажняване на кожата и изглаждане на бръчките.
Семената от доматите ще издържат до следващата година, ако направите това
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!