Дълбокото дишане е главният начин за преодоляване на паник атаките. Това каза за предаването „Добър ден, България“ на Радио „Фокус“ психологът Михайлина Абрашева.
Още: Лекар: Бирата вдига ли пикочната киселина
Още: Кафе - вредно или полезно е за черния дроб
„Трябва бавно да вдишва и бавно да издишва. След това трябва да се разсее от негативните мисли. Да си пусне любима музика или приятно четиво. Най-бързото и лесно, което може да се направи в тези ситуации е да се обади на човек, който е на негова страна – приятел или психолог“, обясни тя.
Михайлина Абрашева каза още, че в началото е почти невъзможно човек сам да се справи с паник атака си. Когато човек ги овладее те преминават за няколко минути и накрая изчезват. Тя обърна внимание, че лекарствата не лекуват този вид авариен режим на тялото. Медикаменти се ползват, когато се стигне до паническо разстройство и маниакални фобии, главно агорафобия, но те само олекотяват симптоматиката. Антидепресантите обират емоциите и са полезни, единствено когато нещата са много усложнени. Към тях може да се получи зависимост, затова трябва да се взимат под контрола на специалист психиатър.
Повече от 35% от хората по света получат паник атака поне веднъж годишно. Науката не дава точен отговор на въпроса какво предизвиква паническите атаки, но е ясен механизмът, по който те се случват. Паник атаките могат да се случат на всеки човек, никой не е застрахован, обясни тя. Не само негативните емоции водят до паник атаки, преживяването на силна положителна емоция също може да доведе до това, обърна внимание психологът. Тялото разумът и психиката ни работят заедно и създават човека-личност, който е уникален, обясни тя.
Още: Кардиолог: Орехи как влияят на холестерола
Още: Лекар: Как да направите храната на Коледа и Нова година по-полезна за сърцето
„Когато настъпва паническата атака се получава объркване в координацията между тези три части. Тогава ума подава фалшив сигнал за огромна опасност, която е силно преувеличена от нашия ум. Тялото реагира като се свива и приготвя за бой. От свиването на тялото се получава реакция на съдовата система. Съдовете се свиват. Затруднява се движението на кръвта и започваме да се задушаваме, не ни достига въздух, а сърцето започва да бие учестено, за да навакса недостига на кислород до клетките“, обясни тя.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Не 1,5 л: Това е новата норма за вода на ден
Още: Надтренирай сармите! Как да останеш във форма през празниците?
Водещо е усещането, че нямаме контрол върху тялото си, каза още Михайлина Абрашева. Всичко това се дължи на емоция, която или сме потиснали. Може да не е в момента, дори да е от детството ни, обясни още психологът. Връщането на контрола над себе си е най-трудно за тези, които за пръв път изпитват паник атака, обясни Абрашева.