Хремата е един от най-досадните симптоми. Тя може да възникне в резултат на много причини – обикновена настинка, алергична реакция, сух въздух, синузит, тютюнев дим и други. Хубавото при нея е, че не е нужно да прибързате с приемането на медикаменти, за да намерите облекчение. Съществуват и редица естествени средства, които могат да помогнат да се справите с това неприятно състояние в домашни условия.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Пийте много течности
Първото правило при хрема е да останете добре хидратирани, като приемате достатъчно течности. Това е необходимо, за да може произвеждащата се слуз да се втечни и да бъде изхвърлена по-лесно. В противен случай тя ще се превърне в гъст и лепкав секрет, който ще доведе до запушване на носа.
Избягвайте напитки, които дехидратират (кафе, алкохол).
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Пригответе си гореща напитка
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Горещите напитки могат да бъдат много по-полезни от студените. Това е така, защото топлината и парата помагат за отпушването на носа. Проучване, публикувано в списанието Rhinology през 2009 г., установява, че участниците, които са консумирали топла напитка, по време на настинка или грип, са изпитали по-бързо и продължително облекчение на симптомите: хрема, кашлица, кихане, болки в гърлото, умора. Проучването отбелязва, че ефектът може да е главно психологически, но също така идентифицира физическа реакция.
Затова при хрема е желателно да си приготвите чаша горещ билков чай с мед и лимон или чайове, които имат противовъзпалителни свойства като мента, лайка, джинджифил и други.
Правете парни инхалации
Доказано е, че вдишването на гореща пара помага за лечението на хрема. Проучване от 2015 г. доказа, че използването на инхалация е доста ефективно. То намалява времето за възстановяване с около една седмица в сравнение с това да не се прилагат инхалации.
Ето как лесно да направите парна инхалация:
1. Загрейте чиста вода в съд с широк отвор (тенджера). Необходимо е да се образува пара, но не оставяйте водата да заври.
2. Поставете лицето си над парата за 10-15 минути, като покриете главата си с хавлия. Правете дълбоки вдишвания през носа и почивки, ако парата е прекалено гореща.
3. Издухайте носа си след инхалацията, за да се освободи от секретите.
Ако желаете, добавете няколко капки деконгестантни (отбъбващи лигавицата) етерични масла към водата - евкалипт , мента, бор, розмарин, градински чай, мента, чаено дърво и мащерка са чудесни възможности. Съединенията в тези растения (ментол и тимол) се намират в много деконгестанти, отпускани без рецепта.
Ако нямате тези етерични масла, използвайте вместо това същите билки в изсушена форма. Направете пара на лицето си в билков чай и вдишайте изпаренията - ще получите същите ползи.
Вземете горещ душ
Друг бърз начин да се почувствате добре е да вземете горещ душ. Топлината и парата ще помогнат за по-бързото освобождаване от натрупалия се гъст секрет в носа и ще облекчат състоянието.
Промийте с чайниче за нос нети пот
Нети пот е устройство, което прилича на малък чайник. Хората го използват за промиване на носа и синусите.
За да го използвате е необходимо да напълните съда с физиологичен или соленоводен разтвор, да се наведете над мивката, да наклоните главата си настрани и да излее течността от чайничето в едната ноздра.
Ако процедурата се извърши правилно, разтвора ще се отдели от другата. След това напълнете отново съда и да повторете процеса и през другата ноздра.
Проучване направено през 2009 от Trusted Source в The Journal of Family Practice открива, че промивките с голямо количество течност, с ниско налягане, като това, постигнато с използване на нети пот, е по-ефективно от спрея за нос.
Кога да потърсите лекар?
Обикновено хремата не е спешен медицински случай. Тя обаче може да бъде симптом на остри или хронични състояния. Затова ако не започне да се подобрява след няколко дни е добре да посетите лекар за консултация, особено ако е придружена и с други грипоподобни симптоми.
Още полезна информация за този здравен проблем може да прочетете в problem.framar.bg - Хрема