Листериозата е вид заболяване, характерно най-вече за животните, което се предизвиква от попадането на бактерията листерия в организма. Животните, които могат да се заразят, най-често са в стада - овце, птици, свине и др. Възможно е обаче и човек да бъде заразен от тази бактерия от мляко, млечни и месни продукти, риба, зеленчуци и плодове.
Бактерията умира при високи температури, което означава, че добре обработената термично храна не е опасна - препоръчва се да се готви на над 70 градуса по Целзий.
Какви са симптомите на заболяването листериоза?
В зависимост от вашия имунитет и индивидуално състояние, заразяването може да протече безсимптомно или със симптоми на остър гастроентерит - стомашно-чревно възпаление с признаци като повръщане, диария, сънливост, треска, мигрена и т.н. Понякога състоянието може да бъде объркано и с грип поради сходните симптоми.
Но е възможен и по-лош сценарий, особено за хората с хронични заболявания или слаб имунитет. Листериозата може да протече и по-тежко - сепсис, мозъчно или сърдечно възпаление, абцеси, инфекция или възпаления на ставите.
При бременните може да се наблюдават грипоподобните симптоми, но при тежките варианти може да се достигне и до спонтанен аборт или преждевременно раждане.
Новородените, които са се заразили от утробата на майката, също могат да прояват симптоми, наподобяващи менингит, а в това крехко състояние може да се достигне и до пагубен край.
5 болести по гълъбите, опасни за човека
Заразяване
Бактерията листерия всъщност е широкоразпространена и може да се открие навсякъде около нас - в почвата, растителността, по животните, повърхностите води и т.н.
При добитъка, листериозата като заболяване е най-често срещано сред овцете и козите, но може да засегне и гризачи, домашни любимци, папагали и др. Много бозайници, птици и риби могат да са носители на бактерията, без да отчитат никакви симптоми.
Обикновено хората и домашните животни се заразяват чрез консумиране на заразена храна, но бактерията се предава и чрез директен контакт или вдишване. Размножава се при ниски температури и е устойчива на солена среда, затова може да се открие и в консервирани и преработени храни.
Най-често тези храни са от рода на замразени месни продукти, млечни продукти, готови сандвичи и салати и т.н.
Бактерията обаче може да е намира и в замърсени плодове и зеленчуци, най-често сред динята и пъпеша.
Диагностициране
Заболяването се доказва чрез направени кръвни изследвания или с проба от цереброспиналната течност. От храните също може да се вземе проба за лабораторно изследване, както и от природните ресурси.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.