Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да разбера дали имам подагра?

12 юни 2023, 10:00 часа

Подаграта е вид артритно заболяване, което се развива при хора с високи нива на пикочната киселина в кръвта. Това може да доведе до внезапни и изключително болезнени пристъпи. Може да усещате силна пареща болка, а ставите на стъпалата (особено на големия пръст) се подуват и “сковават”.

В тази статия ще представим симптомите и рисковите фактори за поява на подагра, както и домашните средства, с които може да подобрите състоянието си.

Симптоми на подагра

Съществуват различни видове симптоми на подагра. При някои хора липсват такива. Това означава, че няма видими симптоми, въпреки че се наблюдават повишени нива на пикочната киселина в кръвта. При други хора симптомите се появяват внезапно и се проявяват за сравнително кратко време. Хроничните симптоми са резултат от повтарящи се пристъпи на подагра за продължителен период от време.

Внезапни симптоми на подагра

Основните симптоми на подагра са болка, зачервяване и подуване. Може да се появят през нощта и дори да ви събудят. Дори и едно леко докосване на ставите може да е мъчително. Може да ви е трудно да се движите или навеждате. Тези симптоми обикновено се проявяват само при една става и еднократно, най-често на големия пръст на крака. Но може да се проявяват често и да засягат и други стави.
Симптомите се появяват изведнъж и са най-болезнени за 12 до 24 часа, но могат да продължат и 10 дни.

Какво е подагра и как да я лекуваме

Хронични симптоми на подагра

Болката и свързаното с нея възпаление обикновено изчезва напълно между отделните пристъпи. Но повтарящите се внезапни пристъпи може да доведат по постоянни здравословни проблеми.
Наред с болка в ставите, възпаление, зачервяване и подуване, подаграта намалява мобилността на ставите. С течение на времето кожата около засегнатите стави се обелва и сърби.

Подаграта може да засегне много от ставите на тялото, най-често това е големият пръст на крака. Сред другите засегнати стави може да са:

* глезените
* колената
* пръстите
* лактите
* китките
* петите
* извивките на ходилото

Рискови фактори за подагра

Консумацията на храни и напитки с високо съдържание на пурини е сред рисковите фактори за поява на подагра. Сред тях са:

* алкохолни напитки
* бекон
* пуйка
* черен дроб
* риба
* грах
* боб

Пурините са химически съединения, които съдържат азот. Към тях се отнася и пикочната киселина, която е крайният продукт на метаболизма на пурина. Натрупването на пурини и пуринови съединения води до натрупване на соли на пикочната киселина в хрущялите, ставите и тъканите.

Обикновено пикочната киселина се разрежда с кръвния поток и излиза от тялото ви чрез урината. Но понякога пикочната киселина са натрупва в кръвта и причинява подагрозни пристъпи. 

Абсолютно забранени храни при подагра - забравете за тях!

Всеки може да се разболее от подагра, но съществуват някои рискови фактори, сред които:

* генетична предразположеност
* наднормено тегло
* нелекувана хипертония
* захарен диабет
* метаболитен синдром
* коронарна артериална болест
* хронична бъбречна недостатъчност
* прекалена консумация на алкохолни напитки
* консумация на много храни с високо съдържание на пурини
* прекаляване с някои медикаменти, сред които диуретици и аспирин
* скорошна травма или хирургическа интервенция. 

Рискът от развитие на подагра е по-висок при мъжете. 

Домашно лечение на подагра

С някои домашни средства може да се намалят нивата на пикочната киселина и да се предотвратят пристъпите на подагра. Ето кои храни и напитки се препоръчват при такива случаи:

* вишни
* магнезий
* джинджифил
* разреден ябълков оцет
* целина
* чай от коприва
* чай от глухарчета
* мляко от магарешки бодил.

Разбира се, това не може да лекува от подагра. Затова се препоръчва при поява на първите симптоми или при съмнения, да се консултирате със специалист.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес