Образуването на кръвни съсиреци (тромби) в съдовете е много опасен процес. Той води до запушване на вени, кръвоизливи, инфаркт, инсулт и дори смърт. За да не се случи това, лекарите препоръчват да се придържате към правилното хранене, както и да практикувате физическа активност. Доктор Михаил Гинзбург съветва да се яде речна и морска риба, за да се предотврати тромбоза.
Храната, която предпазва от кръвни съсиреци
Според експерта морските и речните риби имат почти еднакъв ефект върху организма, но все пак има някои разлики. Лекарят отбелязва, че като цяло яденето на риба има положителен ефект върху тялото и го подмладява, докато яденето на месо има обратен ефект.
„Има проучвания, които показват, че яденето на риба два до три пъти седмично ни помага да живеем три години и половина по-дълго, а яденето на месо със същата честота, напротив, намалява продължителността на живота със същия времеви интервал“, казва д-р Гинзбург. Той съветва всяка седмица да се консумират поне 350 гр риба.
Лекар: Сладкото от този плод топи кръвни съсиреци - яжте по 6 лъжички от него
Експертът пояснява, че при определени условия тромбите могат да доведат до сериозни усложнения, дори до смърт. Човешката физиология е функционира по такъв начин, че при всяко увреждане на тъканите, дисфункция на органи, тялото се опитва да насочи всичките си сили към отстраняване на проблема.
Така че, когато кръвоносен съд е наранен (порязване на кожата, ожулване), тромбът е защитна реакция - той запушва съда и не позволява на кръвта да изтича. По този начин го предпазва и от патогенните микроорганизми. С течение на времето тромбът се лизира (разтваря) и тъканта се регенерира и възстановява целостта си. Този механизъм е физиологичен, но тромбите могат да бъдат и патологични. В случая става въпрос за патологична тромбоза, протичаща с:
- Промени в съдовата стена - факт е, че при атеросклероза съдовете стават крехки, губят своята еластичност. Това са повредените участъци от стената, които стават мястото на образуване на кръвни съсиреци.
- Повишена коагулация (съсирване на кръвта) - това се улеснява от генетични фактори, дехидратация, загуба на кръв, злоупотреба с въглехидрати, цироза, рак, автоимунни заболявания.
- Нарушение на кръвния поток, а именно неговото забавяне - наблюдава се при възрастни хора, хора с онкологични заболявания, смущения в централната нервна система, липса на физическа активност, инфекции, сърдечна патология, бременност, продължителна употреба на хормонални лекарства.
Усложнения при тромбоза:
- Тромбофлебит - възпалението на съдовата стена обхваща и околните тъкани.
- Дълбока венозна тромбоза - протича с подуване, нарушена чувствителност, хранене на тъканите с образуване на язви.
- Тромбоза на порталната вена - проявява се с коремна болка, запек, кръв в изпражненията, асцит, спленомегалия.
- Запушване на коремната аорта - пациентът чувства слабост в краката, изтръпване, болка.
- Тромбоза на артериите на крайниците - проявява се с изтръпване, отслабване на пулса, охлаждане, посиняване на кожата (до гангрена).
- Инсулт - кръвен съсирек затваря лумена на мозъчния кръвоносен съд.
- Инфаркт на миокарда - развива се с тромбоза на коронарната артерия
- Тромбоемболия на белодробната артерия - придружена е от белодробен оток, тежка респираторна, сърдечна недостатъчност.
Още: Гответе чесъна само така, ако искате да се предпазите от кръвни съсиреци
Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества консултацията със специалист!