Швейцарски изследователи са установили, че при определени условия мазнините помагат на бета-клетките на панкреаса да поддържат нормални нива на кръвната захар и да забавят развитието на диабет тип 2. Резултатите са публикувани в списание Diabetologia.
Още: Здравен съвет за деня, 23 декември: Лекар: НЕ пийте кафе между 8 и 9 часа сутринта
Според статистиката диабет тип 2 засяга един на всеки десет души в света. Основните фактори за това сериозно заболяване - заседналият начин на живот и висококалоричната храна - нарушават функционирането на панкреатичните клетки и намаляват ефективността на регулирането на кръвната захар.
Диабетът тип 2 е резултат от дисфункция на бета-клетките на панкреаса, които отговарят за секрецията на инсулин. Това пречи на регулирането на нивата на кръвната захар и може да доведе до сериозни увреждания на сърцето, очите и бъбреците.
През 70-те години на миналия век се появява концепцията за липотоксичност, според която излагането на бета-клетките на въздействието на мазнини води до тяхното разрушаване. Ето защо диетолозите често препоръчват на пациентите с диабет тип 2 да ограничат до минимум мазните храни. Неотдавнашно проучване на учени от Женевския университет обаче показа, че произвеждащите инсулин бета-клетки на панкреаса се влияят по-слабо от излишната захар, ако преди това са били изложени на въздействието на мазнини.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
"За да отговорим на този ключов въпрос (за вредата от мазнините - бел. ред.), проучихме как човешките бета-клетки и тези на мишките се адаптират към излишъка от захар и мазнини", цитира прессъобщение на университета ръководителят на изследването, професорът по клетъчна физиология и метаболизъм Пиер Маеклер (Pierre Maechler).
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
За да разграничат ефекта на мазнините от този на захарта, учените излагат бета-клетките на излишък от захар, мазнини и след това на комбинация от двете. За първи път е потвърдена токсичността на захарта. Авторите доказват, че бета-клетките, изложени на високи нива на захар, всъщност освобождават много по-малко инсулин от нормалното. Мазнините, от друга страна, позволяват на бета-клетките да се адаптират към излишната захар.
"Когато клетките са изложени едновременно на твърде много захар и твърде много мазнини, те натрупват мазнини под формата на капки в очакване на по-неблагоприятни времена", обяснява първият автор Луси Оберхаузер, изследовател в Катедрата по клетъчна физиология и метаболизъм в Медицинския факултет.- Изненадващо е, че доказахме, че този резерв от мазнини не влошава нещата, а позволява да се възстанови секрецията на инсулин до почти нормални нива".