Учени от Италия разказаха за хранителните навици на столетниците. Според изследователите е много важно да започнете деня с подходяща закуска и да ядете протеини, пише Lecco Notizie.
Тайната на столетниците
Известно е, че Италия има сравнително висока продължителност на живота. За мъжете тя е средно 81 години, за жените - 85 години. Това се обяснява с характеристиките на средиземноморската диета.
Според италиански учени, диетата трябва да съдържа храни, богати на витамини С и Е, минерални соли (селен, манган и калций), антиоксиданти, микроелементи и омега-3 полиненаситени мазнини.
Учени: Това е тайната на столетниците за желязна памет
"Всичко това ще получите в достатъчни количества, ако пиете чаша сок от червен грейпфрут с бадеми за закуска в продължение на десет дни. Яжте също плодове и зеленчуци през целия ден. Всеки ден - различен цвят, за да усвоите пълната гама от витамини. Дайте предпочитайте растителни продукти със син и лилав цвят – патладжани, боровинки, къпини и др.“, препоръчва диетологът Мануела Мапели.
Освен това, за да избегнете преждевременното стареене, диетологът съветва да въведете в диетата си поне 1,1 грама протеин на килограм тегло.
Най-здравословните източници на протеин са сардини, треска, сьомга, херинга, аншоа и ядки, твърдят италиански експерти.
Благодарение на уникалния състав на флавоноидите, сокът от грейпфрут има положителен ефект върху много органи и функции на тялото, включително:
- Подобрява състоянието на сърдечно-съдовата система.
- Намалява систоличното и диастоличното кръвно налягане както при пациенти с хипертония, така и при хора с нормално кръвно налягане, като понижението на налягането може да варира от 10 до 55 mm/Hg.
- Намалява инсулиновата резистентност при пациенти с наднормено тегло.
В допълнение, проучванията показват, че сокът от грейпфрут има противовъзпалителни свойства и намалява диарията при пациенти с възпалителни стомашно-чревни заболявания.
Пиенето на сок от грейпфрут в количество от 0,5 ml на 1 kg телесно тегло в продължение на три седмици от хора със затлъстяване намалява общия холестерол и нивата на „лошия“ холестерол в кръвта, а след 6 седмици намалява нивата на кръвната захар.
Антигенотоксичните свойства на сока от грейпфрут, тоест способността му да защитава организма от оксидативен стрес на генно ниво (на ниво ДНК), се дължат на поне два механизма. Първо, пиенето на сок намалява степента на увреждане на ДНК поради съдържанието на сок доксорубицин, антибиотик, който има антитуморен ефект. Вторият механизъм, обясняващ антигенотоксичните свойства на сока от грейпфрут, се основава на потискането на активността на промутагените - тоест ензимите, съдържащи се в сока, инхибират мутациите на генно ниво.
Химиопревантивните свойства се осигуряват от антиоксидантния комплекс, съдържащ се в сока от грейпфрут. Благодарение на свойствата си, сокът от грейпфрут има положителен ефект върху организма срещу ракови заболявания като невробластома, левкемия, рак на белите дробове и простатата, а също така има превантивен ефект.
Учени: Това е кръвната група на столетниците
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!